Wpis z mikrobloga

Z pewnych przyczyn jestem zmuszony zaopatrzyć się w nowy smartphone i tutaj kieruje prośbę do wykopowych ekspertów o porady.

Ostatnie 4 lata spędziłem z Samsungiem. Najpierw S7Edge i po dwóch latach przesiadka na S9. Zostałbym przy S7 ale stało się. Oba modele bardzo sobie chwalę i prócz cen nie mogę o nich powiedzieć złego słowa ale nie odczułem praktycznie żadnej większej różnicy używając nowszego modelu. Jest sens wydawania niemałej kwoty na flagowy model danego producenta (niekoniecznie Samsung) czy lepiej jednak skupić się na niższej półce? Po specyfikacjach widziałem, że np. chińczyki jak oneplus dają radę, a cena jest bardziej przyziemna. Na telefonie praktycznie nie gram, tylko jakieś klikane gry dla zabicia czasu ale cenię sobie komfort użytkowania tj. gdy telefon nie zaczyna zamulać po paru miesiącach czy tam roku. We wcześniej wspomnianych Samsungach nie było żadnego problemu z działaniem ale były to topowe modele. Wcześniej miałem LG Optimus L9 (?) i korzystanie z niego po paru miesiącach to był masochizm. Trzeba było regularnie przywracać go do ustawień fabrycznych by móc z niego w miarę normalnie korzystać. Potrafił się zawiesić podczas obierania połączenia.

Polecacie coś konkretnego do rozważenia? Może sprawdzić iPhony? Wiem, że te mają tylu przeciwników co zwolenników ale ja nie posiadając nigdy żadnego nie mogę się wypowiedzieć. Minusem tu na pewno jest cena ale słyszałem, że jeżeli chodzi o stabilność systemu to jest świetny. Ale jak to się ma jeżeli popatrzymy poprzez pryzmat tych 2-3 lat na jakie planuję sprawić sobie telefon? Jak wygląda wsparcie nowego iPhone i czy po 2 latach będzie tak samo sprawny (nie wliczam eksploatacji baterii) jak w dzień kupna? Słyszałem również, że Sony mają dobre aparaty w smartphonach. Może warto je też sprawdzić?

Trochę chaotyczny wpis bez konkretnego pytania ale proszę o opinie w temacie smartphonów na dzień dzisiejszy. Co polecacie i dlaczego, a co omijać szerokim łukiem?

#smartphone #telefony #iphone #android #technologia
  • 9
@MA100DONT: Przesiadłem się z Android na iPhone i to była najlepsza decyzja. Na Twoim miejscu przeszedłbym się do iSpot i pobawił się iPhone11, zobaczył, czy Ci pasuje. Ciężko się na początku przyzwyczaić, ale po 20 minutach jesteś miażdżony przez UX i możliwości systemu i urządzenia.
@alpag: Długo posiadasz jeden model iPhona? Nie znienawidzę go po np. 2 latach kiedy ten się trochę zestarzeje? Potrzeba mu dużo pamięci wbudowanej, bo w dobie streamingu raczej oszczędziłbym na tym?
Długo posiadasz jeden model iPhona?


@MA100DONT: nie jestem dobrym przykładem, bo korzystam mniej, niż 2 lata. Jednak wybrałem ten system ze względu na właśnie stabilność i długość życia - dziewczyna ma iPhone6 4 lata i telefon dalej ma aktualizacje systemu i dziala z taką samą wydajnością
Potrzeba mu dużo pamięci wbudowanej, bo w dobie streamingu raczej oszczędziłbym na tym?


@MA100DONT: mam model 64GB, system zajmuje 6GB. Jest śmiesznie tani Apple Cloud, jakby się przestrzeń skończyła.
@alpag: 4 lata to świetny wynik. Jeśli nie narzeka na wydajność po takim czasie to rzeczywiście jest konkretny argument. Do tego zakładam, że dziewczyna dużo więcej korzysta z telefonu niż ja (tak to dzisiaj jest ( ͡° ͜ʖ ͡°)).
Dzięki za odpowiedź, sprawa godna przemyślenia i na pewno sprawdzę jak leży mi iPhone.
Jednak może ktoś jeszcze wtrąci swoje 3 grosze.
@MA100DONT: to i ja dodam swoje trzy grosze jako właściciel SE z 2016 roku - wciąż da się z niego spokojnie korzystać. Aplikacje działają i ogólnie działanie jak na swój wiek jest w porządku. Dostanie jeszcze iOS14 i chyba na tym zakończy swoje wsparcie, ale pożyjemy zobaczymy. Aktualnie mam na nim betę iOS14 tak z ciekawości.

Możesz kupić używanego iPhone 7 32GB za niewiele ponad 600 zł by sprawdzić czy będzie
@MA100DONT: jeśl bardziej od wielkiego ekranu cenisz sobie kompaktowość, to też jest kolejny argument za iphonem. Ja 3 lata temu kupiłem SE właśnie głównie przez to, używam do dzisiaj i absolutnie nigdy nie miałem lepszego urządzenia, a telefony kupowałem regularnie co 1-2 lata od 2000 roku. Generalnie zależy jaki masz budżet i czy ponad 6 calowy wyświetlacz jest dla Ciebie istotny. Jeśli Ci to pomoże to ja obecnie rozważam kupno SE
@alpag: @srodaczwartek: @stresS: Ostatnio miałem okazję obejrzeć starego SE i XR, i właściciel też wspomniał, że SE jest cały czas aktualizowany. Jeśli chodzi o to jak telefon działa to również wspomina, że po ok. 3 latach nie ma strat w wydajności ale jednak sprawiał wrażenie bardzo malutkiego telefonu. XR całkiem fajny, pozbyli się fizycznego przycisku ale to nie problem gdyż sam już przez to przechodziłem przechodząc na S9. Na
@MA100DONT: no stary SE to maleństwo, ma zaledwie 4 calowy ekran, ale większość ludzi, która go kupiła po 2017 roku, wiedziała że takiego telefonu im trzeba :). Iphona najczęściej cisną ludzie, którzy nigdy go nie mieli lub po prostu nie rozumieją, że to jest swojego rodzaju sprzęt premium. Buty tak samo możesz sobie kupić AIR Maxy za 600zł, a równie dobrze tak samo możesz chodzi w jakiś adidasach z CCC za