Wpis z mikrobloga

Jakiś czas temu w moje ręce wpadł Lenovo Legion Y540-15IRH (i7 9750H + 1660Ti)

Pewnie Was nie zaskoczę - bardzo wysokie temperatury w stressie (rdzenie grzały się do 95-96 stopni). Z pomocą przyszedł ThrottleStop. Ustawiłem wszystko zgodnie z tutkami na YT.
W profilu Performance wszystkie Core Active ustawione na 35. Uruchamiam Cinebench R20. Temperatura w ryzach (około 80 stopni). Procesor podczas testu trzyma ~3500 Mhz. Wynik w okolicach 2700.

W profilu Game wszystkie Core Active podniesione do 40 (pozostałe ustawienia z zakładki FIVR i TPL bez zmian). Przed kolejnym testem mam ~4000 Mhz. Uruchamiam ponownie Cinebench i zegary momentalnie spowalniają do 3100-3200 Mhz. Wynik w okolicach 2400. Po zakończeniu testu procesor wraca do 4000 Mhz. Temperatura również nie przekracza 80 stopni.

Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, podpowiedzi.

30 minut później uruchomiłem Intel Extreme Tuning Utiliti. Obniżyłem Core Voltage Offset oraz Cache Voltage Offset o 0,155 V.

W Cinebench wynik na poziomie 2900 ale wracamy do temperatury 92-94. To też nie jest to czego oczekiwałem.

Wszystkie testy robiłem na profilu wydajnym w Lenovo Vantage.

#laptopy #komputery #lenovo #intel #elektronika #overclocking #pcmasterrace
  • 19