Wpis z mikrobloga

Cześć,

Kończę budowę domu i zastanawiam się nad zamontowaniem paneli fotowoltaicznych na dachu. Czy ktoś może mi polecić jakieś artykuły/filmiki/kanały na yt które rzucają trochę światła na ten temat? Bo zanim będę się kontaktował z jakimiś firmami to chciałbym chociaż mieć podstawowa wiedzę o tym sprzęcie, jego możliwościach itd.

Ma ktoś do polecenia jakieś firmy z podkarpacia/Rzeszowa?

Zastanawiam się jaki to jest koszt (tak wstępnie szacowałem ze między 20 a 30k).

#fotowoltaika #podkarpacie #rzeszow
  • 16
  • Odpowiedz
@woocasdy jest tego sporo jak wpiszesz w google fotowoltaika.
Generalnie znajdź sobie z 2-3 firmy i niech Ci przygotują oferty.
1. Porównaj jakie Ci wyliczą zapotrzebowanie. Zdecydowana większość normalnej wielkości domków to instalacje nie większe niż 5-6kW.
2. Sprawdź czy mają procedury ppoż. Teraz nie ma obostrzeń prawnych ale warto jest zgłosić do straży pożarnej. Do tego wyłącznik automatyczny to też nieduży wydatek a może pomóc przy ubezpieczeniu domu.
3. Sprawdź ich
  • Odpowiedz
@woocasdy: ogólnie to sama instalacja nie jest jakoś skomplikowana, stelaż na dachu i panele, 3 skrzynki w domu i połączenie tego przewodami, do tego uziemienie.
Przeważnie 5000 zł za kW biorą.
Firmy liczą na podstawie bieżących rachunków, więc nawet nie wiesz ile ci potrzeba. Ja bym rok poczekał, zamontował klimatyzację, pompę ciepła jeżeli chcesz się w to bawić i zobaczył. Jak przewymiarujesz instalację to wydłuży ci się okres zwrotu do np.
  • Odpowiedz
  • 2
Wprowadzam się za 2 tygodnie, mam już rekuperację, 3 jednostki klimatyzacji (2x 2,5kw + 1x5kw) i trochę innych sprzętów.

Ale myślę, że masz rację że teraz w miesiącach letnich będzie pokazane maksymalne zużycie i później postaram się do tego dobrać ilość paneli, bo bez sensu zrobić za duża żeby marnować to co się nadprodukuje.

Dzięki!
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@woocasdy: celuj w 8kW z tyloma odbiornikami, bierz panele LG i falownik Solar Edge, można zaoszczędzić kilka tys na produktach, ale LG mają większą gwarantowana sprawność po latach, możesz zdalnie diagnozować i w razie czego reklamować, zwykle panele żeby zdiagnozować wydajność to od 1500 zł w górę więc nikt nie diagnozuje/reklamuje bo nieopłacalne, nie siedzę w branży, więc coś mogłem pomylić, obsługuje marketingowo dużą firmę instalacyjna ogarniającą glownie mazowieckie i będę
  • Odpowiedz
@sprzedafcaMakaronu zgodzę się prawie ze wszystkim co piszesz, moduły LG są produktem premium który montowałem kilka razy ale na prawdę nie opłaca się płacić 2x ceny normalnych bardzo dobrych modułów
  • Odpowiedz
@sprzedafcaMakaronu jeśli taka różnica to akceptowalna(4,5kWp na SE?), ale jeśli chodzi o cenę modułów samych w sobie to są średnio o jakieś 70% droższe przez co wolę klientowi dorzucić trochę mocy w tej samej cenie
  • Odpowiedz