Wpis z mikrobloga

Elo drogie Mirki!
Chyba jak już co roku, przed wakacjami kieruje się do was z pytaniami ;) Zamierzam z moją drugą połówką wyjechać w lipcu w Bieszczady (niczego jednak nie rzucam ;) ), mam w związku z tym kilka pytań. Jako, że ostatni raz w tamtych rejonach byłem za dzieciaka około 20 lat temu to mało co pamiętam. Jaką miejscowość najlepiej wybrać jeśli chce się chodzić po górach, jednocześnie, w dni ze słabszą pogodą (albo odpoczynku), zwiedzać i odwiedzać ciekawe miejsca? Wybieram się samochodem, więc odległości nie powinny mieć większego znaczenia, z drugiej strony nie chce do wszystkiego jeździć więcej niż 40 km. Zależałoby mi też aby miejscowość w której będę przebywał nie była totalnym "#!$%@?", chciałbym móc pójść zjeść coś dobrego i popić dobrym napitkiem w postaci piwa (regionalnego lub kraftowego). Na razie wypatrzyłem miejscowości Cisna lub Kalnica. Jakiś Mirek poleci może coś innego? Fajnie jakby ktoś znał też jakiś fajny pensjonat/hotel/motel, nie musi być najtaniej, ważne żeby była rozsądna cena i dobre warunki, wole trochę dopłacić i nie narzekać na miejsce (na razie co roku mi się to jakoś udawało).
Chętnie przyjąłbym też jakieś porady co warto zwiedzać, w górach się jeszcze połapie (chociaż może dowiem się jakiś ciekawych propozycji), ale w ciekawych miejscach, muzeach, wystawach już nie bardzo się orientuje. Z tego co na razie znalazłem najbardziej mnie interesuje pokaz astronomiczny w Parku Gwiezdnego Nieba, oraz wizyta w Sanoku, a głównie chodzi mi o muzeum Beksińskiego. Fajnie jakby jakiś Mirek podzielił się swoimi propozycjami albo pomysłami. Pozdro.
#bieszczady #podrozujzwykopem #kiciochpyta #gory #podkarpacie #podkarpackie
  • 15
@michael323: Wetlina chyba lepsza niż Cisna czy Kalnica - po prostu bliżej w takie miejsca jak Rawki, połoniny czy nawet Tarnicę. Obczaj jak macie dobrą formę "bieszczadzką koronkę" - taka fajna pętla Wetlina - Wetlina ( ͡° ͜ʖ ͡°) No niestety, ale w przypadku kiepskiej pogody, to wycieczka do Sanoka w obie strony to jest prawie 150 km :D takie to odległości w Bieszczadach. Oprócz tego, może
@pronter: Pod granicę parku podjechać zawsze mogę samochodem, a zależy mi też aby wieczorem mógł pójść sobie do baru/restauracji na dobre piwko i strawę, a wiadomo to już bez samochodu, a komunikacji jako takiej rozumiem, że nie ma w Bieszczadach. W Cisnej jest podobno słynna Siekierezada. Zacząłem zdawać sobie właśnie sprawę z odległości w Bieszczadach, tutaj jednak wszędzie kawałek drogi jest, ale zobaczenie Sanoka to "must have" też na pewno się
@michael323: Najpopularniejsze, najbardziej widokowe szlaki, takie "must see" to okolice głównie Wetliny i Ustrzyk Górnych. Ta pierwsza miejscowość ma większą bazę noclegowo-gastronomiczno-imprezową, druga jest mniejsza i spokojniejsza, ale bliżej w tę najsłynniejszą część Bieszczadów. W sezonie między nimi kursuje sporo prywatnych busów, więc nie ma problemów z dojazem/powrotem z gór.
W okolicach Cisnej też są oczywiście fajne miejsca, ale jakbyś chciał się wybrać np. na Tarnicę, to te 35 km musisz
@pronter: Wiesz, ale z czegoś ten park musi wyżyć, ja nie mam z tym problemów ;) Zdzierają to z dudków w Zakopanym na Krupówkach jak ludzie myślą, że kupują świeże oscypki z żurawiną ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
W sumie dobrze, że zwróciłeś uwagę na zakup odblasków albo latarki jak chce się gdzieś wieczorem iść :)
@JPRW: Dzięki za tak długą wypowiedź, sprawdzę to wszystko o czym mówisz. Zamierzam jechać na tydzień, w samych górach myślę, że spędze 3 dni, może jestem ignorantem, ale domyślam się, że nie ma tak dużo szlaków jak w Tatrach, więc wydaje mi się, że tyle wystarczy. Resztę dni zamierzam zwiedzać, jeździć ew. odpoczywać gdzieś w plenerze przy dobrym piwku ;)
@JPRW: Pewnie tak na 99% zdecyduję się na Wetlinę. Możesz polecić tam jakieś fajne miejsce do zakwaterowania? Oczywiście poszukam na booking czy innym portalu, ale dobra polecanka nie jest zła ;)
@michael323: To są zupełnie inne góry niż Tatry, trudno to porównywać, ale szlaków nie brakuje. Tylko te najpopularniejsze w Bieszczadach Wysokich (czyli na terenie parku) to Połonina Wetlińska i Caryńska (nie wiem jak wasza kondycja, może przejść obie w jeden dzień); Tarnica (można różnymi drogami przez Halicz, można przez Szeroki Wierch, można ceprostradą z Wołosatego), Bukowe Berdo; Mała i Wielka Rawka plus trójstyk granic na Krzemieńcu; dalej szlak graniczny na Riabią
Połonina Wetlińska


@JPRW: będę w wetlinie o 13, następnego dnia mam powrotny bus do Polańczyka o 18, czyli prawie 30h "na miejscu". Masz jakiś pomysł na jakąś trasę i w jakim schronisku spać w tak krótkim okresie? ;) Ta Połonina Wetlińska i Caryńska brzmi fajnie, ale czy dopasuje to jakoś do moich godzin?
@Airon1337: Będziesz tam jakoś na dniach czy na przyszłość pytasz? Bo przejście z Wetliny obu połonin w całości (czyli zejście do Ustrzyk Górnych) to jakieś plus-minus 8 godzin, oczywiście w zależności od kondycji. No i jak rozumiem musisz potem jeszcze wrócić do tej Wetliny, czyli pasowałoby wyjść wcześnie rano i jakoś zaplanować powrót, bo teoretycznie powinny kursować busiki, ale teraz pogoda jest nieciekawa, turystów dużo nie ma i może zostać tylko