Wpis z mikrobloga

#komputery #pcmasterrace #asus

Mirki, mam problem z nową płytą główną. ASUS Crosshair VIII Hero Wifi. Mam do niej podłączone 3 dyski - 2x M2 NVME Samsunga 500 GB i 1TB + 1SSD Sata też Szajsunga 500GB. W takim ekranie z napisem american megatrends co czasem, ale rzadziutko się pojawia przed screenem ROG ASUSA (z którego można wejść do biosu) są wyszczególnione podłączone dyski, urządzenia - tam wszystkie dyski były widoczne. Natomiast w biosie widać tylko SSD SATA i M2 NVME 1TB, natomiast za żadną cholerę nie można ustawić widoczności dysku M2 wpiętego do drugiego portu M2 na płycie głównej. Czasem jest tylko widoczny, nie zawsze w biosie w zakładce advanced - nvme configuration na liście. I tylko tam. Nie widzi dysku windows ani windowsowy instalator z pendrive'a.

Bios mam wgrany najnowszy, gdyż były problemy na tym z pudełka, system się ciągle wieszał i ani w bios nie można było wejść ani nic zrobić.

Jak myślicie, co może być nie tak - bo dysk obstawiam jest dobry - mogłem dostać płytę główną z wadliwym portem M2 czy ki #!$%@?? Póki co mogę zwrócić / wymienić bo to świeżynka, ale nie chce mi się znowu kompa rozbierać i być jakiś czas bez niego ze względu na jednego twardziela ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • 4
Mam do niej podłączone 3 dyski - 2x M2 NVME Samsunga 500 GB i 1TB + 1SSD Sata też Szajsunga 500GB


@Qrwencjusz: nie idzie ogarnąć co właściwie masz,
Spotkałem się z dokładnie takim czymś jak ustawiłem sobie w raid0 2 dyski sata ssd jako 1 systemowy, żeby zainstalować windowsa musiałem nagrać na drugi pendrive sterownik raid od producenta płyty głównej (? nie pamiętam dokładnie o co chodziło) i podczas wyboru miejsca
@mcjq5: Sorry źle napisałem w sumie - 1 dysk m2 nvme 1tb, 1 dysk m2 nvme 500 gb, 1 dysk ssd sata 500gb. Nie widać tego 500 gb nvme m2. Mówisz że ustawienia raid? muszę popatrzeć, aczkolwiek tam chyba tez coś zmieniałem i bez skutku. Bym zapomniał - w Windows w managerze urządzeń 2 kontroler nvme ma błąd nr 10 (nie można uruchomić urządzenia) - błąd wejścia / wyjścia
@Qrwencjusz: no to spróbowałbym zamienić je miejscami, potem wyjąć jeden zostawić drugi - potem odwrotnie i tak pokombinować, nie wiem jak tam masz z systemem oparacyjnym na którym jest dysku ale do testów możesz albo odpalać sobie linuxa live usb i np. gparted obserwować jakie dyski są widoczne, albo zainstalować linuxa czy windowsa na sata ssd bo o ile rozumiem nie sprawia on problemów
@Qrwencjusz: nie wiem jak u Ciebie bo nie podałeś chipsetu ale są takie kwiatki że jak są oba sloty m.2 obsadzone to mogą nie działać niektóre sloty pcie i sata.

Może masz ssd wpięte do "magicznego" slotu sata i logika daje mu priorytet nad m.2. A może oprócz gpu masz wpiętą jakąś inna kartę i ona ma priorytet. Wypnij co się da (nawet GPU jak masz integrę), zostaw dyski nvme i