Wpis z mikrobloga

@illa_a w takim jedynym filmie koleś pokazywał to dzieciom, a taka jedna dziewczynka się przestraszyła. Na drugi dzień po tym filmie w szkole takich dwóch bliźniaków z klasy szpanowało tą sztuczką.
@illa_a:
Znacie to najpopularniejsze polowanie na czarownice w historii, ktore mialo miejsce w Salem (co ciekawe to w USA, a nie w Europie)? Skonczylo sie na skazaniu 30 osob i smierci 20 osob (w tym 14 kobiet i 6 mezczyzn).

A zaczelo sie od falszywego oskarzenia przez kilka znudzonych nastolatek. Nikt nie przypuszczal, ze mogly zwyczajnie wszystko zmyslic. Owym nastolatkom nie spadl za to wlos z glowy.

Warto czasem z historii
@szmichal: Nie protestanci a katolicy. Od połowy XV wieku do połowy XVIII stosy płonęły w takich krajach jak Polska, Hiszpania, Portugalia, Litwa, Węgry czy Włochy, czyli krajach, gdzie raczej protestantyzm nie był zbyt popularny wśród ludności, o ile w ogóle dotarł. Na czele niechlubnej stawki stosowej stoi za to Święte Cesarstwo Rzymskie, kraj mocno katolicki, gdzie nawet cesarz Karol V Habsburg, gorliwy katolik, ułatwił palenie heretyków i oskarżonych o czary poprzez
@kilo-bravo: Ciebie też dotyczy mój komentarz.

A przy okazji sam siebie poprawię, nie USA i Wielkiej Brytanii a w Ameryce Północnej i na Wyspach Brytyjskich. Użyłem niepotrzebnie skrótu myślowego, a przecież USA wtedy jeszcze nie było - deklaracja niepodległości to środek drugiej połowy XVIII wieku. A akt unii czyli zjednoczenie królestw Anglii i Szkocji to 1707 rok, więc z lekka późno względem polowań na czarownice.