Wpis z mikrobloga

Chcę przesadzić moją muchołówkę i nie wiem za bardzo jak się do tego zabrać. Mam trochę ziemi uniwersalnej więc dokupiłam płyn do zakwaszania, mam też podłoże do storczyków i tyle. Czy to wystarczy? W necie ciężko mi znaleźć konkrety, jakie ma być dokładnie ph ziemi, czy oczyścić korzenie pod wodą czy nie jest to aż tak istotne, czy to dobra pora do przesadzania (biorąc jeszcze pod uwagę, że mocno roślinę zaniedbałam i może być słaba), jak delikatne są korzenie i czy nawet najmniejsze uszkodzenie jest dla nich groźne? Macie jakieś porady?
#pytanie #roslinyowadozerne #mucholowka
  • 10
Ziemia uniwersalna się nie nadaje, musisz kupić kwaśny torf. Nie podłoże do iglaków, nie zakwaszaną glebę ani tym bardziej odkwaszony torf. Prosta sprawa. Jeśli kupiłaś marketówki do odratowania, to oczyść je z podłoża (dość dokładnie, bo mogą być tam jaja różnych nieporządanych lokatorów ( ͡° ʖ̯ ͡°)). Pamiętaj o podlewaniu miękką wodą!
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@chrominancja: nie kombinuj, jeżeli nie chcesz jej całkiem uśmiercić kup kwaśny torf, w każdym markecie budowlanym taki jest pH 4,5 - 5,5
Trochę się z tym przesadzaniem spóźniaś, ja bym dał ją w tym co jest na pełne słońce z wodą w podstawce i zobaczył jak będzie bo przesadzanie zawsze na trochę stopuje roślinę zwłaszcza po oczyszczeniu dosyć delikatnych korzeni.
Ew jak już musisz to do torfu bez oczyszczania korzeni, dużą
@godzil: problemem jeszcze jest to (w sumie nie wiem czemu o tym nie wspomniałam), że po zimowaniu mam jakiś mega syf w obecnej ziemi, nie wiem czy to pleśń czy coś normalnego ale wolę się tego pozbyć stąd też pytanie o mycie korzeni. Mocno ją zaniedbałam i chciałabym spróbować odratować, zdjęć nawet nie chcę pokazywać bo wstyd xD.
Znalazłam na allegro taki torf: Nada się? czy za kwaśny?
Chyba, że taka
@Vic124 Ok, to wykorzystując wszystko co jest dostępne na roraima jak według Ciebie wygląda idealne podłoże dla muchołówki? Coś konkretnego na dno? Czy jeden typ podłoża i to wystarczy?
Pytam tu, nie na priv bo moze ktoś też by skorzystał ;p
Wydaje mi się że trochę "przesadzacie" z tym torfem. Od lat stosuje torf kwaśny 4.5/5.5ph z ogrodniczego do muchołówek kapturnic rosiczek i wszystkich innych owadozerow i pięknie rosną. W perlit się nie baw. Nie warto.
@chrominancja: mix dla muchołówki jest dobry, możesz ewentualnie dobrać do tego perlit i wzbogacić mieszankę. Muchołówkę najlepiej podlewać do podstawki, więc w sumie nie trzeba kombinować z różnymi typami podłoża na dole i górze doniczki. Jeśli bardzo chcesz doniczkę bez podstawki (ale tu jest ryzyko przelania), to wtedy trzeba zrobić spory drenaż na dnie.
@rip136 ja też na początku trzymałam wszystko w samym torfie i wydawało mi się, że super podłoże,
@Vic124: nie mam w co wierzyć bo od lat używałem różnych konfiguracji. I możesz mówić co chcesz ale sam torf dawał zawsze najlepsze efekty. Zresztą zrezygnowałem z perlitu za namową wspaniałego hodowcy jakim jest flytrap factory. Po wizycie w jego szklarni perlit poszedł w odstawkę a rośliny pięknie zaczęły rosnąć. Ale co hodowca to inna metoda. Grunt żeby roślinki były piekn i zdrowe:)
@rip136 to tak samo jak ktoś Ci powie, że od lat podlewać zwykłą kranówką i ładnie rosną :P Ale masz rację, najważniejsze, żeby ładnie rosły <3