Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Wołam ludzi z tagu #lotnictwo

Tak poza wszystkimi wojenkami politycznymi, chciałbym skonsultować pewne zdanie na poziomie "eksperckim". Nie wydaje Wam się, że słowa "zmieścisz się, śmiało" w Smoleńsku dotyczyły raczej wejścia do kokpitu przez bliżej nieokresloną osobę, niż jakiekolwiek czynności z zakresu pilotażu? Nie wyobrażam sobie powodu, dla którego takie zdanie miałoby paść w kierunku pilotów. Na tamtym etapie lotu, z kwestii "mieszczenie się" przychodzi mi do głowy tylko odpowiedni ROD żeby mieć odpowiednią wysokość do podejścia końcowego bez np. konieczności jakichś racetracków/holdingów i innych esów. Ale w takim układzie nie pasuje mi to "śmiało". Śmiałe zniżanie poprawia kwestię "mieszczenia się". Żeby to miało sens to musiałoby być "nie zmieścisz się, śmiało" w trakcie ustawiania ROD/VS. Nie mogło też chodzić o warunki pogodowe, bo to oczywiste, że w nich "nie szło się zmieścić".

Piszę o tym dlatego, że utarło się, że te słowa miały zachęcać/zmuszać kapitana do brawury, a sam cytat jest do dzisiaj wykorzystywany w celu krytyki "robienia czegoś na pałę". Na moje to nie były słowa skierowane do pilotów. Ciekawi mnie Wasze zdanie.

@EPWA @mm0070 @Mike737ER @positive_rate @epll
  • 2
  • Odpowiedz
Ilość błędów popełnionych podczas tego podejścia była tak duża, że takie stwierdzenie nie było czynnikiem decydującym
  • Odpowiedz
@PositiveRate: mysle ze moze cos w tym jest, ludzie nie zdaja sobie sprawy z tego jak ciasno jest w kokpicie, wiec automatycznie zakladaja wersje ktora ma dla nich sens, ale zgadzam sie z @EPWA

kazdy pilot popelnia bledy, szczegolnie pod presja, dlatego w lotnictwie cywilnym mamy CRM ktory przewaznie dziala bardzo dobrze, ale jak dla mnie, jest jeden aspekt tej katastrofy ktory wydaje sie byc pomijany. Przyjmijmy na chwile
  • Odpowiedz