Wpis z mikrobloga

#bhp
Jest jakaś podstawa prawna co do kryteriów kotwienia regałów. Mam kilka regałów wolnostojacych o różnej wysokości i nie mam pojęcia czy prawnie jest konieczność ich kotwienia. Nie są to regały w magazynie. Zwykle regaly od wysokości 1 m do 2 m.
  • 4
@irmscherqp rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

Rozdział 4.

Nie mowi wprost ze trzeba kotwić, ale wymaga aby były stabilne. Jest tam opisane wiele innych rzeczy dot regałów.
@jerry3 ok dzięki. Właśnie przepisy pozostawiają wiele do interpretacji dla użytkownika, ale i niestety dla kontrolującego wiec można się doczepić do wszystkiego. Dotarłem do źródła, w którym byla mowa, ze powyżej 2.8m należy zakotwic, ale nie wiem czy aktualne.
@irmscherqp myślę, ze nawet jak przyjdzie ktos z pip to nie będzie machał każdym regałem i sprawdzał czy przy pchnięciu z całej siły się nie wywali, ale na moje to taki regał powinien być na tyle stabilny, że nawet jak pan Kowalski by miał upaść i się oprzeć o ten regał co pewnie zrobi odruchowo, to regał nie może polecieć i zabić innego pracownika, który by stał z tyłu. Wszystko trzeba przewidywać.
@jerry3 wszystkie regały są ustawione przy ścianie więc nie ma takiej możliwości. Wiadomo przezorny zawsze ubezpieczony, ale nie wszystkie regały są przystosowane do kotwienia. W każdym bądź razie dzięki za poradę.