Wpis z mikrobloga

Polska droga w stronę autorytaryzmu. W tym wpisie pobieżnie opiszę w jaki sposób nasze państwo idzie w stronę państwa autorytarnego. Z chęcią usłyszę każdą opinię na ten temat!

Czym różni się niemiecki rząd Angeli Merkel, w pełni uznany za rząd demokratyczny, od węgierskiego rządu Viktora Orbana, uznanego za rządy autorytarne?

Czym różni się rząd demokratyczny od rządu autorytarnego?


Czy Polska idzie w stronę autorytaryzmu?


Jak?









Dlaczego więc PIS ma tak duże poparcie?


Skoro większość popiera PIS, dlaczego po prostu nie pozwolić im rządzić?



Jak powstrzymać PIS przed wprowadzeniem rządów autorytarnych?


  • 6
@Ragazzo8: doceniam idee, ale nie wiem czy znasz wielu wyborców pisu. Ja znam i wiem, że żadne argumenty, które nie są zbieżne z linią partii do nich nie docierają. Nie popieram dyskusji poprzez wyzwiska, ale propaganda tak wyprała sporej części wyborców mózgi, że tylko tego z ich strony możesz się spodziewać. A z tym nie ma co dyskutować. Dialog wymaga dwóch stron, a jedyne co cię czeka ze strony typowego pisowca
@muwieszeptem: To wszystko prawda. Jestem pewien, że nie jest się w stanie przekonać do swojej racji wszystkich wyborców, bo ich poglądy opierają się w dużej mierze na ich wierzeniach, a nie faktach. Natomiast uważam, że warto zaszczepiać w nich chociaż ten cień zwątpienia, który może poruszy ich do własnych refleksji, bo takie są najlepsze i najbardziej przekonywujące.

Problem jest taki, że nie ma tak na prawdę alternatywy do zmiany ich zdania,
@Ragazzo8: Nie zauważyłem w twojej analizie ważnych czynników. Polskości i patriotyzmu. To są nuty które najmocniej przyciągają elektorat. Cynicznie czy nie, z obłudą lub bez - tutaj leży środek ciężkości.
@apaf: Polskość i patriotyzm to jest tak obszerny temat, że wolałem go pominąć, mimo że siedział mi w głowie, bo też uważam go za kluczowy. Ale przyznam, że mogłem jednak o nim wspomnieć.

Polskość i patriotyzm można zaliczyć po prostu do kolejnej obietnicy wyborczej PIS - czyli trzymanie się tradycji. Tutaj można się odnieść do np. strachu przed nieznanym, które propaganda rządowa stosuje, w skrócie tradycja - good, progres - bad.
@Ragazzo8: Zgadzam się. To temat ważny dla wielu. I PiS potrafił przedstawić się jako partia propolska wyciągając historyczne demony. Rosja zła, Niemcy złe. Moim zdaniem to buduje elektorat. Nie ważne są przepisy, legislacja, póki robimy to dla Polski. Dlatego tak trudno przekonywać zwolenników władzy. Ich reakcje są emocjonalne logika odchodzi w cień.