Wpis z mikrobloga

Mircy poszedlem po bandzie i kupilem se sterownik (hobbystycznie celem samoedukacji a ze zakupowiec w firmie zalatwil jakiestam znizki to calkiem spoko) Siemens S7-1200
I teraz moje pytanie-mozecie polecic jakies stronki/kanaly na jutubie gdzie w miare prosto jest jakies wprowadzenie? (Z programowania to tylko basic w C64 i arduino sie bawilem:P)
Sam ladder to raczej ogarne-chodzi mi o dodawanie do sieci roznych urzadzen (np ET200sp z kartami, murr modul itp) bo z tym napewno bede mial problem :P
Do sterownika dolaczany jest step7 i pytanie: czy bede potrzebowal TIA Portal czy sam step starczy na dodawanie tych urzadzen peryferyjnych?
#plc #automatyka i chyba #programowanie
  • 16
@MacDeez: dzieki za info. A jeszcze 2 pytania:
-do sterownika jest dolaczany step7. niestety na plytce a ja nie mam napedu :D
Czy to jest ten sam co na stronie siemensa i moge se sciagnac czy te ze stronki sa jakies trialowe a na plytce mam jakis klucz?
-musze miec TIA portal czy step starczy (nie bede potrzebowal panelu HMI a jedynie ET200 czy Murr moduly)
@gorzki99:

Jest do ściągnięcia pełna wersja, ale trzeba się zalogować. JA w pracy miałem klucz na pen drivie. Wkładasz go do pc i ściągasz na komputer. Warto sobie zrobić obrazpendriva i nagrać na innym pendraive i z stamtąd ściągnąć licencje. Ponieważ licencja znika z klucza i w przypadku utraty systemu trzeba pisać do simensa żeby dali nową licencje. A tak już będziesz miał kopie.

Nie wiem jak to jest ale
@Polaszkino: dzieki za zainteresowanie :) Problemy z oprogramowaniem rozwiazane (co zajelo blisko tydzien zanim sie udalo zainstalowac bo sie okazalo ze siemens sprzedaje sterowniki bez oprogramowania do nich i masz se dokupic... :/.
Teraz juz pozostala kwestia nauki. Na szczescie jetem w kontakcie z jednym mirkiem ktory chetnie pomaga na pw jak mam jakis problem (poza tym mecze kumpla z bylej firmy :p) Dopoki oni nie beda mieli mnie dosc to
Siemens sprzedaje zestawy startowe z softem już w razie co.


@Polaszkino: tak szczerze to w srednio atrakcyjnej cenie jesli to ma sluzyc hako hobby :P
Sterownik (po znizkach) mialem za okolo 700 cebulionow. A potem sie dowiedzialem ze mam doplacic 1300 zeby go moc uzywac :P. Swoja droga ciekawa polityka-sprzedac cos czego nie mozna uzywac :PP
Ale gdzeistam doczytalem zeTIA portal zaleca sie uzywac na VM a nie na swoim systemie
Jasne. A coś docelowego planujesz?


@Polaszkino: Poki co to planuje sie bawic i poznawac. Ja to zwykly elektryk jestem i jak buduje szafy na warsztacie to po obszyciu trza sprawdzic-albo bede wypinal kabel po kabelku albo sobie zaprogramuje et200 i dostane wszystkie feedbacki jak na dloni. Pomyslalem ze oprocz zabawy moze mi sie taka umiejetnosc przydac zeby usprawnic se w robocie.
Poza tym przy obszywaniu stacji sa murr moduly-i znow albo
Pobierz
źródło: comment_1590592985apUQQVDfLdZAfOQVboVz9O.jpg
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@gorzki99: super. Powodzenia. Jakbyście szukali podwykonawców do wsparcia w bezpieczeństwie maszyn. Projektowaniu bezpieczeństwa, projektowaniu w eplan lub prefabrykacji to chętnie pomogę. Jakbyś też miał w tym zakresie potrzebę wsparcia dawaj znać tutaj lub na PW
@Polaszkino: spoko Tylko ze wlasnie pracuje w firmie ktora robi eplany, prefabrykuje urzadzenia (to moja dzialka) przygotowuje programy offline, wdraza online czyli robi calosc:P Ja to tylko malym pylkiem-elektrykiem jestem ktory tylko prefabrykuje szafy/stacje itp oraz podlacza je na liniach.
Ale za to na tyle ciekawskim pylkiem ze w podstawowym zakresie naumialem sie programowania robotow ABB (i oczywiscie jezdzenia nimi), jezdzenia robotami kuka, i teraz bawie sie w sps :)