Wpis z mikrobloga

10266 - #nasa Apollo 11 Lunar Lander - to jest jeden z trzech zestawów #lego związanych z #kosmos który posiadam. Pozostałe to 21321 International Space Station oraz 21309 Apollo Saturn V.

#legodamwa <-- pod tym tagiem umieszczam wszystkie moje zestawy: https://brickset.com/sets/ownedby-ziomal

Lądownik składa się 1087 części, a pokazywałem go na moim tagu tutaj. Link do albumu ze zdjęciami: https://imgur.com/a/fFtBVVR

Wrażenia:
1. Empik.com śmierdzi moczem i starymi ludźmi
2. Livro.pl jeszcze bardziej. Zamówiłem u nich ten zestaw, a dostałem paczkę zabezpieczoną w beznadziejny sposób (nie znajdowała się w dodatkowym zabezpieczającym kartonie, tylko dookoła paczki było owinięte trochę kartonu (rogi oczywiście można było zmasakrować), a wszystko zlepione taśmą klejącą Empik Premium, a następnie wszystko potem jeszcze raz owinięte folią Empiku). Skutki tego widać na zdjęciach: pogięte opakowanie, ślady po najdelikatniejszym odrywaniu taśmy jak się dało (po lewej stronie)
3. W zestawie znajduje się sporo naklejek
4. 4 unikatowe klocki 6267589, 6265601, 6263924, 6267596, oraz dodatkowe 38 rzadkich klocków (występujących w mniej niż 25 zestawach). Widoczne są na zdjęciach: 1, 2, 2 cd, 3, 4
5. Fajne minifigurki, jednak po założeniu skafandra nie widać już prawie w ogóle tych nadruków
6. Budowę zaczynamy od podstawki
7. I na koniec otrzymujemy dość nieregularną powierzchnię z kraterami. Fajne są te detale jak jaśniejszy pył w kraterach
8. Następnie zaczynamy składać lądownik
9. Bardzo dużo ball joint'ów wykorzystanych w późniejszym etapie. Dodatkowo fajne rozwiązanie, by usztywnić całą konstrukcję
10. Zbiorniki na paliwo i utleniacz
11. Otwierane fragmenty lądownika z kamerą za pomocą której nagrane było zejście Armstronga na Księżyc oraz lustrami odbijającymi laser - wykorzystane zostały do dokładnego pomiaru odległości Księżyca od Ziemi.
12. Złota folia ochronna na całym lądowniku, która miała służyć za ochronę termiczną jak również przed mikrometeoroidami
13. Wykorzystanie ball jointów o których wspomniałem wcześniej
14. Dysza silnika
15. Lądownik po skończeniu 3 etapów
16. Łatwy dostęp do modułu załogi (moduły łatwo się odczepiają)
17. Widoczne dysze kierunkowe
18. The Eagle has landed
19. Odrobina części zapasowych
20. Spoko akcent - ślady na powierzchni Księżyca po poruszaniu się astronautów
21. Moduł załogi łatwo odłącza się od reszty lądownika
22. Brak mi takich akcentów jak np w 21309 - gdzie liczba elementów 1969 "zupełnie przez przypadek" była identyczna jak rok lądowania na powierzchni naszego naturalnego satelity (zestaw 21309 przedstawia rakietę Saturn V, która posłużyła do wyniesienia lądownika Eagle na orbitę i wysłanie go w kierunku Księżyca)
23. #ciekawostkihistoryczne - lądowanie odbyło się 20.07.1969 o godzinie 20:17:40 UTC. W skład załogi wchodzili: Neil Armstrong, Buzz Aldrin, Michael Collins. O Armstrongu raczej wszyscy wiedzą, Aldrin może jest znany części osób (w końcu wychodził drugi a nie pierwszy), ale przekleństwem tego trzeciego jest to, że o nim zazwyczaj nikt nie wie/nie pamięta :/ Taki trochę #przegryw byl z niego :D Tak blisko Księżyca i tylko mógł popatrzeć na powierzchnię. o 23:43 rozpoczęto przygotowania do wyjścia z lądownika - zajęło to prawie 2 razy dłużej niż początkowo planowano - 3.5 zamiast 2h. Armstrong rozpoczął schodzenie na powierzchnię Księżyca 21.07.1969 o 2:51. Po zejściu na powierzchnię wypowiedział słowa: "That's one small step for (a) man, one giant leap for mankind"
Chętni mogą poczytać więcej na wiki
damw - 10266 - #nasa Apollo 11 Lunar Lander - to jest jeden z trzech zestawów #lego z...

źródło: comment_1589016129fAyWIf53JcsG9cBGTHnxqy.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
u mnie jeszcze był jakiś taki stworek ( _)


@olesiu: taki dodatkowy bohater by mogł tłumaczyć zdanie:

Some of the highest heart rates recorded from Apollo astronauts occurred during LM egress and ingress
  • Odpowiedz
@olesiu: Hej Mireczku. Czy z tych trzech zestawów któryś jest może twoim ulubionym? Co jakiś czas nadchodzi mnie na kosmiczne Lego ale nigdy nie mogę się zdecydować na konkretny zestaw.
  • Odpowiedz
haha dzięki ale masz rację - wołam @damw


@krl_krl: na chwilę obecną zbudowałem tylko ten z tych kosmicznych.

Ale patrząc na recenzje w necie, oraz wygląd tych zestawów (oraz mając już jakieś swoje odniesiene - bo jeden z nich zbudowałem) to kolejność będzie chyba taka: 21309 (Saturn V) > 10266 (Lunar Lander) > 21321 (ISS)
  • Odpowiedz
  • 1
Ja mam rakietę, lądownik mam na celowniku, ale najbardziej chciałbym mieć prom kosmiczny sprzed kilku lat, bodajże z serii creator expert
  • Odpowiedz
nie wiedziałem że były dwa ktore wyglądają podobnie...


@Ofeck: no były. Tutaj masz wyjaśnienie co się stało, że wypuścili w następnym roku "identyczny" zestaw.
  • Odpowiedz
@olesiu: pozwolę się wtrącić, bo składałam wszystkie trzy zestawy. Dla mnie zdecydowanie 10266 jest najlepszy z nich. Na początku podchodziłam do niego trochę po macoszemu i długo czekał na złożenie, a jak już się za niego zabrałam to naprawdę fajnie się składało. 21309 jest fajny, ale bardzo powtarzalny i każdy kolejny moduł już był coraz bardziej męczący. Natomiast składając 21321 miałam takie „meh” i w sumie nie dostarczył mi większej rozrywki.
  • Odpowiedz
@dobrzecisiewydaje: tez mam wszystkie trzy. Po prostu Saturn to marzenie dzieciństwa (ʘʘ) A po latach mogłem zbudować go z Lego () Lądownik tez jest super!

  • Odpowiedz