Wpis z mikrobloga

@art212 Nie baw się w arduino, bo średnio się to nadaje.
Jeśli chcesz to zrobić dość dobrze, to postaw na Rpi domoticza, tam możesz programować w Blolcky - każdy logicznie myślący da radę. Czujniki / sterowniki robisz po WiFi na ESP8266 (nodeMcu lud WeeMos).
To zaś można programować w espeasy, czyli wyklikując.
Oczywiście to najłatwiejsze podejście, a nie jedyne w tej konfiguracji. Np. madal ESP zaprogramujesz w C++ lub pythonie i
  • Odpowiedz
@art212: @lukaszw_: Czujniki na ESP8266/ESP32 ale komunikacja nie po wifi tylko po EspNow bo jest oszczędniejsze mocno jeśli chodzi o zużycie prądu. Drugi tak sam układ robi za bramkę która w centralnym miejscu będzie wysyłała dane do wcześniej wspomnianego R-pi np. po MQTT.
  • Odpowiedz
@echelon_:
@lukaszw_:

To jak szukać jakiegoś ESP8266 na Raspberry pi skoro na allegro są w wszystkie opisane jako na Arduino? Jakie musi mieć oznaczenie? Szczerze myślałem, że są takie same (ignorant) (,)
  • Odpowiedz
@lukaszw_: dobrze i rpi z domoticzem xD
To w końcu dobrze czy tanio?

@art212: Arduino to najczęściej warstwa fizyczna, zapewniająca elementy wykonawcze i pewien zakres scenariuszy/automatyzacji na wypadek gdy padnie host, a w przypadku domoticza wcale nie tak o to ciężko (zwłaszcza po aktualizacjach)
  • Odpowiedz
@art212:
1. Raspberry to zwykły komputer, działa tam zwykły linux. Jeśli nie będziesz na tym dodatkowo stawiał jakiegoś centrum multimedialnego, a tylko serwer Domoticza, to możesz kupić używkę Rpi 3b+.
2. Arduino to rodzina płytek - kontrolerów. Od super tanich nano, po dość drogie z WiFi i BLE sense. Do tego jest najbardziej gówniane IDE jakie obecnie jest rozwijane. Po drugich zajęciach, uczę studentów korzystania z dużo lepszego IDE Platformio.
  • Odpowiedz
@Bios: A co proponujesz? Prowadzę zajęcia z Internetu Rzeczy. Rok w rok jacyś studenci piszą u mnie z tego dyplom. Więc zawsze któryś robi mi aktualne porównanie rozwiązań. Więc sorry ale jeśli ktoś jest ogarnięty z informatyką to nadal Home Assistant i OpenHab zostają w tyle. Domoticz jest najbardziej elastyczny, choć wygląda jak kupa.
  • Odpowiedz
@lukaszw_: Chyba nie tylko szybciej wstaje ale szybciej przesyła i ma mniejszy pobór prądu przez to. Jedyny problem, że przypomina bardziej UDP niż TCP/IP ale w przypadku czujników to jeden pies.
  • Odpowiedz