Wpis z mikrobloga

#perfumy #test #gownowpis Z nudów postanowiłem przeprowadzić test zapachów do 20 zł. Zamówiłem je przy okazji kupna prezentów dla najbliższych. Pod uwagę wziąłem flakony 30ml, autorskie kompozycje. Postarałem się kupić zapachy na różne okazje, jeden klubowy, jeden biurowy oraz jeden świeży na lato. Wykluczyłem odpowiedniki, żadnych La Rive, Luciano Cipriano, czy innych Frederico Mahorów. Omijam kwestie estetyczne pudełek, ponieważ są to wszystko najprostsze pudełka, bez żadnych wodotrysków i udziwnień. Biorę pod uwagę głównie stosunek ceny do jakości, nie porównuję tych pachnideł do TF, Amouage czy Roja.

Zakupiłem następujące zapachy:

Nike "Brown Man" - cena 11zł
Bruno Banani "No Limits Man" - cena 20zł
Vespa Sensazione - cena 10zł

Nike "Brown Man" - wlany jest we flakon a'la drogeryjne dezodoranty perfumowane sportowych marek, na które zawsze znajdzie miejsce w kołczanie prawilności. Ogromna, kwadratowa zakrętka, większa od flakonu z tandetnego plastiku.

Kompozycja: Po odparowaniu spirytusu, który jest świdrujący, ostry, jak to w tanich wodach toaletowych, wyczuć możemy akord skóry i anyżu, podobnie jak w Code Armani. Następnie, po 10-15 minutach do gry wkracza tonka i delikatna wanilia. Mnóstwo tonki, która podbita jest charakterystyczną kompozycją bazową wszystkich zapachów sportowej marki Nike. Ewolucja na skórze kończy się na pikantnej nucie tytoniu połączonego z suchym kakao. Szczerze? Jest całkiem spoko.
Projekcja:przy aplikacji kilku dobrych chmur projektuje do 20-30 minut. Później wyczuwalny jest blisko skóry.
Trwałość: 3-4 godziny
Dla kogo: dla cichego, niepozornego pracownika call center, który po wyjściu z pracy pragnie założyć ortalionowy pancerz i na szczycie świata, kucając, wypatrywać najeźdźców wrogich osiedli. Ale też dla każdego, bo dzięki jej wątłym parametrom i nienachalnej, także nienagannej kompozycji, jest to woda bezpieczna, w sam raz do szuflady do biurka, żeby w każdej chwili się odświeżyć. Co śmieszne, ma potencjał do zbierania komplementów, ale w te kilkanaście minut po aplikacji, kiedy otoczenie ja wyczuwa.

Bruno Banani "No Limits Man" - flakon jest dla mnie super. Uwielbiam nietypowość, a tutaj flakony Bruno Banani trafiają wprost w mój gust estetyczny. Nachylona prosta bryła, niczym dzieło współczesnej architektury. Do tego ogromny korek z całkiem przyzwoitego tworzywa.

Kompozycja: energia, męstwo, bezmyślność, takimi słowami mogę skwitować bukiet. Guarana, świdrująca, owocowa guarana. Pod nią schowany akord drzewny, połączony z jabłkiem znanym z popularnego pachnidła z krokodylkiem. Po 5-10 minutach guarana ustępuje cytrusom, lekkiej, syntetycznej ambrze, i orzechowi włoskiemu. Całość z dystansu tworzy popularny akord "gumy balonowej". Dla mnie za tę cenę bomba. Klubowy, głośny.
Projekcja: po obfitej aplikacji (min 12 chmur) przez około godzinę, będziemy wyczuwalni dla otoczenia na długość ramion. Później będzie przygasał, aby po 3-4 godzinach, w zależności od warunków, stać się wyczuwalnym tylko i wyłącznie wtulając nochal w skórę.
Trwałość: 5-6 godzin. Nie jest źle jak na tę cenę!
Dla kogo: dla imprezowicza w Mielnie, dla licealisty na studniówce, dla studenta na juwenaliach. Zapach młodzieżowy, choć i dla mężczyzny do 40 się nada. Do biura czy pracy może i się nada, ale przy bardzo niewielkiej aplikacji. Na pewno nie jest to "cwaniaczkowe" pachnidło, które świdruje, przeszywa nos i woła "patrz na mnie".

Vespa Sensazione - flakon jest po prostu arcydziełem. Często zastanawiam się jak to jest, że tanie wody mają nierzadko lepiej wykonany flakon, niż niszowe zapachy, które kosztują 50x tyle. Kształt buteleczki odwzorowuje linię skutera Vespy. Do tego błękitna ciecz, stalowy korek i atomizer w kolorze daphne blue, niczym gitara Erica Claptona albo Chevrolet z 57'. Cudo! I to za 10 zł!

Kompozycja: - no ten świeżak pachnie tak jak wygląda. Otwarcie rabarbarowo-figowe, świeże, wibrujące. Nautica Voyage, ale koszula polana była rześkim kompotem z rabarbaru, gdzieś spadł kawałek suszonej figi i oblepił kołnierz. Później to figa w towarzystwie wanilii i gdzieś tam lawendy. Jakość składników jest jest bardzo dobra.
Projekcja: 15 minut od aplikacji otoczenie wyczuje. Potem nikt nic już nie wyczuje, chyba że się wtuli w nosiciela.
Trwałość: 2 godziny max, choć zapach figi mamrocze delikatnie na skórze jeszcze przez kilka następnych, ale to przy całkowitym wtuleniu nosa w skórę. Parametry zobaczymy jeszcze w temperaturze +30, bo to w takim otoczeniu świeżaki mają się wykazać ( ͡º ͜ʖ͡º)
Dla kogo: dla każdego, od 15 roku życia do 99, prócz "maczo", dla których słodkość figi i rabarbaru może być nie do uniesienia. Uniwersalny, świeży, letni zapach, który przy lepszych parametrach i jakości składników śmiało mógłby kosztować 10x tyle.

Ocena końcowa, stosunek jakość/cena:

Nike "Brown Man" - 9/10
Bruno Banani "No Limits Man" - 8/10
Vespa Sensazione - 9/10

Ocena końcowa bez względu na cenę:

Nike "Brown Man" - 6/10
Bruno Banani "No Limits Man" - 5/10
Vespa Sensazione - 6/10
  • 1