Wpis z mikrobloga

#klimatyzacja #elektryka
Chce niedługo zlecić instalację klimatyzacji w mieszkaniu (1 x split, ewentualnie multisplit +2 jednostki). Jestem na etapie planowania.
1. Czy można taką klimatyzację podłączyć do obwodu, na którym mam oświetlenie w mieszkaniu (nowe budownictwo)? W loggi na ścianie, gdzie będzie wisieć jednostka zewnętrzna obecnie jest lampa oświetlająca loggie (która jest na obwodzie oświetlenia w mieszkaniu) i trzeba będzie ją zdemontować. Czy jak podłącze do tego klimatyzator, to gdy będzie się on włączał, zwiększał moc etc. to może być np. efekt takiego mignięcia oświetlenia w mieszkaniu?

2. Czy jednostkę wewnętrzną można połączyć z zewnętrzną w ten sposób, że przewody po przewierceniu przez ścianę puścić w dół po ścianie ok. 2 m, później ok. 3 m pod deskami tarasowymi (jest tam trochę miejsca, zero kucia), a następnie w górę ok. 1,5 m do zewnętrznej. Nie chodzi mi o długość instalacji tylko różnicę poziomów najpierw w dół, płasko, później w górę?

Dzięki za pomoc.
  • 7
  • Odpowiedz
W loggi na ścianie, gdzie będzie wisieć jednostka zewnętrzna obecnie jest lampa oświetlająca loggie (która jest na obwodzie oświetlenia w mieszkaniu) i trzeba będzie ją zdemontować. Czy jak podłącze do tego klimatyzator, to gdy będzie się on włączał, zwiększał moc etc. to może być np. efekt takiego mignięcia oświetlenia w mieszkaniu?


@jdsal:
Dużo zależy od klasy urządzenia. Porządne mają miękki start kompresora choć niby już ciężko o klimę bez inwertera
  • Odpowiedz
@wypokowy_expert:
Zapomniałem napisać że ta "część do góry" nie dotyczy skroplin, ktore trafia do odplywu pod tarasem, a nie do jednostki zewnetrznej. Chodziło mi o te przewody z czynnikiem
  • Odpowiedz
@jdsal: Nie ma tam jakiegoś gniazdka w pobliżu, np za ścianą?
Zasilanie tego z obwodu oświetlenia to trochę średni pomysł - działać pewnie będzie, ale z przepisami to będzie na bakier.
  • Odpowiedz
  • 1
@jdsal ad. 1 - zapomnij, nawet podstawowy model bierze ponad 1500W mocy, przy montażu często trzeba myśleć o osobnym obwodzie prosto do rozdzielnicy bo obwód gniazdek może być przeciążony, nie mówiąc już o słabszym obwodzie oświetleniowym
Ad. 2 - dla obiegu czynnika nie ma to znaczenia, problem może być z przeciągnięciem sztywnych rur miedzianych. Jeżeli na czas montażu miedzi można zdemontować deski tarasowe to nie ma najmniejszego problemu.
  • Odpowiedz
@jdsal: 1. Lepiej poszukać gniazda w pobliżu. Większość urządzeń o mocy 3,5kW bierze teraz nominalnie w okolicach 1kW, a zalecany przekrój przewodów to 3x1,5- niemniej lepiej pociągnąć zasilanie z gniazda, w którym powinieneś mieć 3x2,5.
2. Nie ma żadnego problemu z takim zabiegiem. Demontaż kilku desek powinien załatwić sprawę. W tym wypadku nawet nie ma się co bawić w jakieś pułapki olejowe- dla nowoczesnych urządzeń takie przewyższenia nie powinny być
  • Odpowiedz