Wpis z mikrobloga

@konik_polanowy, @arkan997, @FranzAK, @JPRW, @Patryk_z_lasu, @matkaPewnegoMirka, @baqs, @javoss, @qweasdzxc

Sporo ciekawostek. Trochę też ogólników, ale z grubsza polecam.

Na Ukrainie 21 kwietnia ubiegłego roku odbyła się druga tura wyborów prezydenckich, w wyniku których Wołodymyr Zeleński otrzymał bezwarunkowe zwycięstwo. Jednym z głównych dokumentów, na którym prezydent powinien się skupić w swojej pracy jest jego program wyborczy. Portal "Słowo i dilo" przeprowadził analizę wykonanych i niewykonanych obietnic i podzielił wszystko tematycznie.
Przypomnijmy, że tylko w programie wyborczym Zeleński złożył 71 obietnic, z czego spełnił 6, a całkowicie nie spełnił jedną.
źródła, wykresy itd.:
https://www.slovoidilo.ua/persony/Zeleńskii-volodymyr-oleksandrovych
No więc zacznijmy!

Ochrona socjalna
Nie można powiedzieć, że w tej dziedzinie istnieją szczególne postępy w realizacji obietnic programowych. Na przykład Zeleński obiecał wprowadzić jednorazową "deklarację zerową" dla biznesu – każdy biznesmen za 5% wartości będzie mógł zadeklarować i zalegalizować swoje dochody, a otrzymane środki miały być przeznaczone na zmniejszenie obciążenia taryfowego dla osób o niskich dochodach. Taka deklaracja nie została jeszcze wprowadzona. W ubiegłym roku szef parlamentarnej komisji finansów, polityki podatkowej i celnej Danyło Hetmancew powiedział, że projekt ustawy o amnestii podatkowej zostanie przedstawiony dopiero na wiosnę. Biorąc pod uwagę obecną sytuację pandemii koronawirusa i kryzysu gospodarczego - to nie jest dobry moment.
Również Zeleński obiecał zapewnić przejście od solidarnego do oszczędnościowego systemu emerytalnego. Tak naprawdę, jest to zadanie Gabinetu Ministrów – w programie działalności rządu Denisa Szmygala jest taki punkt, ale brzmi to, jak "stworzenie warunków dla skutecznego funkcjonowania systemu emerytalnego". Oznacza to, że sam system akumulacyjny nie jest obiecany.
Znaczy progres nastąpił w realizacji obietnic zapewnienia monetyzacji dotacji i świadczeń, ale to najwyraźniej zasługa poprzedniej władzy. Monetyzację dotacji wprowadził rząd Wołodymyra Hrojsmana w marcu ubiegłego roku.

Ochrona zdrowia
Obietnica Zeleńskiego, że zawód lekarza stanie się prestiżowym i wysoko płatnym praktycznie powielany w programie gabinetu Denisa Szmygala. Chodzi o zapewnienie przyzwoitych warunków i poziomu płatności dla lekarzy. Za wcześnie na jakiekolwiek wyniki.
Od 1 kwietnia na Ukrainie rozpoczął się drugi etap reformy medycznej. To trochę ruszyło z martwego punktu obietnicę Zeleńskiegowprowadzenia obowiązkowego bezpłatnego corocznego badania lekarskiego (niektóre pakiety diagnostyczne będą teraz dostępne bezpłatnie) i wdrożenia medycyny ubezpieczeniowej (uruchomiono pierwsze programy gwarancji medycznych).
Zeleński obiecał także ograniczyć administracyjną nadbudowę systemu opieki zdrowotnej. Zasadniczo wiąże się to z reformą medyczną i przejściem szpitali na bezpośrednie finansowanie do Krajowej Służby Zdrowia. Ponieważ nowy gabinet zamierza kontynuować reformę medyczną, obietnica może zostać spełniona.
Dopiero pod koniec kadencji prezydenta będziemy mogli przekazać status jego obietnicy, o tym, że szpitale otrzymają nowoczesny sprzęt. Sprzęt jest dostarczany, ale jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o spełnieniu obietnicy.

Edukacja
Obietnice Zeleńskiegosą stosunkowo podobne do obietnic dotyczących medycyny: dostarczanie szkołom nowego sprzętu, uczynienie zawodu nauczyciela prestiżowym i wysoko płatnym, ograniczenie administracyjnego nadbudowy systemu. Teraz to całe zadanie dla nowego gabinetu.
Ponadto Zeleński obiecał otworzyć rynek ukraiński dla najlepszych zagranicznych instytucji edukacyjnych. Zasadniczo rynek edukacji był otwarty dla zagranicznych uczelni już wcześniej. Dlatego będziemy monitorować otwarcie oddziałów uniwersytetów na Ukrainie oraz współpracę międzynarodową.
Na średnim poziomie jest poziom realizacji obietnic dotyczących edukacji prywatnej. Na przykład Zeleński obiecał znieść wszelkie bariery, aby prywatne i publiczne instytucje edukacyjne miały równe prawa. W raporcie Rady Ministrów z 2019 r. stwierdza się, że stworzono możliwości dla prywatnych uczelni, aby otrzymać finansowanie budżetowe i być wykonawcami rządowego zamówienia na szkolenie specjalistów. Gabinet Szmygala również może kontynuować politykę rozszerzenia równości.
Również w programie Zeleńskiego jest obietnica, że państwo zagwarantuje przejrzyste i łatwe licencjonowanie, wsparcie i rozwój edukacji prywatnej. Nie tak dawno temu zarządzenie o licencjonowaniu prywatnych instytucji edukacyjnych zostało zaktualizowane.

Digitalizacja
Digitalizacja to jedna z głównych tez wyborczych Zeleńskiego. I ma już jedną spełnioną obietnicę - miał promować rozwój umiejętności cyfrowych ludności, niezależnie od wieku. Pod koniec stycznia ruszyła platforma cyfrowa online https://osvita.diia.gov.ua/. Każdy Ukrainiec ma dostęp do edukacji online (oprócz lekcji dla uczniów szkół są również filmy dotyczące tworzenia CV, płatności online czy jak ćwiczyć w domu przyp. Aryo)
Ogólnie rzecz biorąc, z obietnicami cyfryzacji wszystko jest w porządku. Na Ukrainie uruchomiła usługę "Dija" (po polsku "działanie"), za pomocą którego można załatwić już niektóre sprawy urzędowe online. Prezydenty obiecał zautomatyzować i przełożyć procesy społeczne na formę elektroniczną.
Zeleński obiecał również, że informacje o tworzeniu i wykorzystaniu budżetów, przetargach i zakupach będą dostępne dla wszystkich. 19 kwietnia weszła w życie zaktualizowana ustawa "o zamówieniach publicznych", zgodnie z którą wszystkie zamówienia od 50 tysięcy ₴ odbędą się w systemie Prozorro. Ponadto w pierwszym czytaniu przyjęto projekt ustawy "o zakupach obronnych", który przewiduje ich odtajnienie. Dlatego proces nadal trwa.
Na razie nie zrobiono nic, aby Ukraińcy mogli podejmować ważne decyzje online (oprócz petycji na portalu prezydenta z możliwością podpisu nie powstało nic nowego w tej kwestii przyp. Aryo.)

Ochrona środowiska
Tutaj też jest pewien postęp. W programie wyborczym Zeleński obiecał wprowadzić sortowanie i przetwarzanie śmieci, a także odejście Ukrainy od tworzyw sztucznych-odpowiednie projekty ustaw są już w Radzie Najwyższej Pierwsza kwestia czeka na przegłosowanie, a druga drugiego czytania.
W programie Zeleński obiecał ustanowić kontrolę nad wyczerpaniem czarnoziemów. W listopadzie ubiegłego roku na Ukrainie utworzono organizację partnerstwa publiczno-prywatnego, która zajmie się monitorowaniem stanu gleb, a także doprowadzeniem ich do międzynarodowych standardów. Praca jest w toku.
W procesie jest też obietnica ustanowienia kontroli nad wylesiania i zanieczyszczeniem rzek. W ubiegłym roku powstało na Ukrainie wyposażone laboratorium monitorowania wody z nowoczesnym sprzętem do pomiaru ilości zanieczyszczeń. W przyszłości nadal trzeba wdrożyć europejskie standardy monitoringu. Jeśli chodzi o lasy-uruchomiono projekt pilotażowy "Las w smartfonie" (ukr. Ліс у смартфоні), opracowano również mapę wycinki online.
Infrastruktura
Na razie są problemy z obietnicą przywrócenia lotnisk w każdej stolicy obwodów (odpowiednik naszych województw). Zadania długoterminowe i bardzo kosztowne finansowo, podczas gdy w warunkach kwarantanny i uszczuplenia budżetu rząd zaczął na tym programie oszczędzać: na przykład, finansowanie odbudowy lotniska w Dnieprze zmniejszyło się z 1 mld do 100 mln $.
Zeleński obiecał podpisać porozumienie o "otwartym niebie" z Unią Europejską. Według premiera Denysa Szmygala Ukraina proponuje podpisanie dokumentu na szczycie Partnerstwa Wschodniego, który zaplanowano na 18 czerwca.
Prezydent ma obietnicę budowy dróg zgodnie ze standardami europejskimi. Rada Najwyższa uchwaliła ustawę, która zapewniła stworzenie ram prawnych do przeprowadzenia audytu bezpieczeństwa dróg. Planuje również dalszą aktualizację standardów budowlanych.

Administracja publiczna
Największa liczba zrealizowanych obietnic Zeleńskiego pochodzi właśnie z tej sfery. Nie jest to zaskakujące: obietnica przygotowania jakiegoś projektu ustawy jest znacznie łatwiejsza do wykonania niż zreformowanie konkretnej gałęzi rządu.
Szef państwa spełnił obietnice przygotowania projektów ustaw "o odwołaniu deputowanego parlamentu" i "o impeachmencie prezydenta Ukrainy". Pierwszy otrzymał już opinię od Trybunału Konstytucyjnego i czeka na rozpatrzenie, drugi-przyjęty i podpisany. Spełniono również obietnice, że wybory do parlamentu i rad lokalnych odbędą się na listach otwartych. Pod koniec ubiegłego roku parlament przyjął zmiany w kodeksie wyborczym, który likwiduje wybór większości na rzecz otwartych list (więcej tutaj: https://www.ukrinform.pl/rubric-polytics/2738088-parlament-ukrainy-uchwali-nowy-kodeks-wyborczy-wideo.html)
Jedyny problem to nie w pełni programowa obietnica, że pierwszy projekt ustawy będzie "o władzy ludowej". Zamiast niego Zeleński pierwsze co złożył to zmiany w ustawie Ukrainy "o zamówieniach publicznych".
Na razie wszystko idzie do tego, że nie zostanie spełniona obietnica, aby nie koncentrować administracji w Kijowie. Przeniesienie biura prezydenta z ul. Bankowej odmówiono w zeszłym roku, a przenosić inne struktury państwowe też nie ma sensu.
Jest też ciekawa obietnica Zeleńskiego nie handlować zasadami, reputacją i krajem dla zachowania władzy (ciekawa obietnica jak tak obserwujemy szpagaty logiczne rządu w Polsce :). Ciekawe jak będzie za kilka lat). Jej wykonanie ocenimy po zakończeniu kadencji prezydenta.

System prawny
Tutaj Zeleński ma jeszcze jedną spełnioną obietnicę - wprowadzenie materialnej zachęty i ochrony demaskatorów korupcji. Odpowiednia ustawa została przyjęta i weszła w życie. Przewiduje ona, że osoba, która zgłosiła przestępstwo korupcyjne (w wysokości w 5 tys. lub więcej razy więcej niż krajowe minimum egzystencjalne), ma prawo do wynagrodzenia. Również nowe prawo zachowuje i rozszerza ochronę demaskatora korupcji.
Nie ma postępu z obietnicą, że skazany za korupcję otrzyma konfiskatę mienia i dożywotni zakaz zajmowania stanowisk publicznych. Zgodnie z obowiązującym prawem, nabycie przez urzędnika korupcyjnych aktywów podlega karze pozbawienia wolności na okres do dwóch lat z pozbawieniem prawa do zajmowania pewnych stanowisk na okres do trzech lat z konfiskatą mienia (konfiskatę wprowadził poprzedni rząd przy. Aryo).
Co do obietnicy, że podejrzany o korupcję nie będzie mógł wyjść za kaucją, to odpowiednia ustawa prezydencka czeka na rozpatrzenie w parlamencie. Ponadto, w Parlamencie prezydencki projekt ustawy o reformie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), która przewiduje rezygnację z nietypowych funkcji. SBU nie będzie zaangażowany w walkę z przestępczością gospodarczą (tym będzie zajmować się specjalna komórka policji). Taka obietnica jest w programie Zeleńskiego.

Bezpieczeństwo narodowe
Wołodymyr Zeleński obiecał, że decyzja o przystąpieniu Ukrainy do NATO zostanie podjęta w ogólnoukraińskim referendum. W najbliższym czasie Państwo z pewnością nie dołączy do Sojuszu (nie dołączy, bo sam proces przygotowania referendum jest drogie + koronawirus uniemożliwia głosowanie. No i samo NATO nie zechce Ukrainy mającej wojnę i zagrabione tereny przyp. Aryo)
Prezydent obiecał także wynagrodzenie wojskowym na poziomie standardów NATO. W tym roku Sztab Generalny planuje uruchomienie reformy pieniężnej dla żołnierzy. Ponadto w parlamencie na drugie czytanie czeka projekt ustawy "o ochronie społecznej i prawnej żołnierzy i ich rodzin". Przewiduje on m.in. wzrost wynagrodzeń. Ale do standardów natowskich, oczywiście daleko. Spełnienie obietnicy, że armia stanie się prestiżową służbą, również zależy w znacznym stopniu od wynagrodzeń wojskowych.
Również w trakcie realizacji obietnicy, aby podnieść kwestię gwarancji Budapeszteńskich oraz u partnerów w UE, w celu wspierania Ukrainy w dążeniu do zakończenia wojny. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy poinformowało, że kwestia ta jest stale na porządku dziennym.

Gospodarka i Przemysł
Obietnice Zeleńskiego: zapewnienie "odszarzenia" gospodarki, swobodna konkurencja i rozwój produkcji krajowej są też zadaniami nowego gabinetu ministrów. Na razie o wnioski jeszcze za wcześnie.
Zeleński obiecał wdrożyć paszport ekonomiczny Ukraińca - każde dziecko będzie miało prawo do gromadzenia na swoim koncie części ze sprzedaży przez państwo dóbr naturalnych. W Radzie Najwyższej już zarejestrowano odpowiedni projekt ustawy, ale jak będzie realizować pomysł w przypadku jego przyjęcia, zagadka.
Podobnie jak wielu ukraińskich polityków, Zeleński obiecał niezależność energetyczną Ukrainy, zapewnienie jej potrzeb kosztem własnych zasobów energetycznych. U takich obietnic nie jest łatwy los. Nikt nie może ich spełnić.
Praktycznie spełniono obietnicę utworzenia przejrzystego rynku ziemi. Ustawa została już przyjęta, rynek będzie działał od 1 lipca przyszłego roku, ale możemy ocenić jego przejrzystość dopiero po pewnym czasie.
Również można już uznać za spełnioną obietnicę, że podatki staną się proste i zrozumiałe. Niedawno Zeleński podpisał ustawę "o zmianie niektórych aktów prawnych Ukrainy dotyczących wprowadzenia jednolitego konta do płacenia podatków, opłat, jednolitej wpłaty na obowiązkowe państwowe ubezpieczenie społeczne", które pomogą uprościć płatności podatkowe i przyczynić się do zmniejszenia liczby błędnie zapłaconych podatków.

źródło:
https://www.slovoidilo.ua/2020/04/22/stattja/polityka/rik-pislya-vyboriv-analiz-vykonannya-prohramy-zelenskoho

#aryoconcent #ukraina #ukrainainfo
Aryo - @konikpolanowy, @arkan997, @FranzAK, @JPRW, @Patrykz_lasu, @matkaPewnegoMirka,...

źródło: comment_1587586866RALxUO5RHYWz69kvjBO5gZ.jpg

Pobierz
  • 6