Wpis z mikrobloga

Ktoś mi wyjaśni jak się mogą skończyć fundusze na akcje gaśniczą? (ʘʘ)

Przecież nie gasi prywatna firma tylko straż, która jest finansowana ze skarbu państwa. Czy ja mam rozumieć, że wszystkie pobliskie OSP i PSP nie mają funduszy na tak podstawowe rzeczy jak opłacenie strażaków, paliwo i podstawowe środki ochrony żeby walczyć z pożarem? Co jest tak kosztowne i potrzebne i dlaczego, by prosić obywateli o pomoc (którzy już raz za tę pomoc zapłacili w niemałych podatkach)?

Po tym jak w szpitalach po jednym dniu brakło maseczek już chyba nic mnie nie zdziwi, ale jednak mój mózg walczy z tym absurdem i nadal nie ogarnia.

#strazpozarna #katastrofa #srodowisko #kiciochpyta #pytaniedoeksperta
r.....p - Ktoś mi wyjaśni jak się mogą skończyć fundusze na akcje gaśniczą? (ʘ‿ʘ)

...

źródło: comment_1587558171cYcJ8gttS6Oc3yqLGFtbPN.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
@matijas: @sEB-q: @ensKW: Już wiem o co chodzi:

KOMUNIKAT DYREKTORA BIEBRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO

Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe zapewniają pełne finansowanie walki z pożarem. Od początku jesteśmy w stałym kontakcie z resortem.

Organizowane zbiórki wspierają Ochotnicze Straże Pożarne.

Biorąc pod uwagę rozmiar tragedii jaka dotknęła Biebrzański Park Narodowy i ogromne zaangażowanie strażaków i druhów ochotników, w odpowiedzi na sygnały od Was informujemy, że możliwe jest przekazanie wsparcia na doposażenie
  • Odpowiedz
Przecież nie gasi prywatna firma tylko straż, która jest finansowana ze skarbu państwa.


@restecp: PSP jest, a to tez nie znaczy, że nie ma ograniczonych środków.

Dyrektor parku prosi o wsparcie finansowe na zakup sprzętu dla OSP. OSP są po prostu stowarzyszeniami, które powinny być utrzymywane przez gminę (ale różnie bywa), i jak najbardziej mogą im się środki skończyć.
  • Odpowiedz
@wonsz_smieszek: No i to ma sens. Ale ten artykuł jest w takim razie z dupy. Bo to nie Park Narodowy nie ma kasy tylko OSP / Gmina i sugeruje, że to Park Narodowy za coś w ogóle płaci. Gdyby napisali, że okoliczne OSP proszą o wsparcie na podstawowe wyposażenie, które pomoże w szybszej akcji ratunkowej to spoko. Ale sugerowanie, że bez wsparcia akcja gaśnicza nie będzie kontynuowana jest żałosne xD
  • Odpowiedz
@restecp: Paliwo (wozy i samoloty) i sprzęt to pewnie priorytety, z którymi nie wyrabiają pieniężnie. Taka tłumica zapewne długo nie wytrzyma przy takiej intensywności użytkowania jaka jest teraz (non stop od kilku dni), ale wydaje mi się, że może też chodzić np. o wyżywienie takich strażaków i pomoc taką czysto ludzką...
Wiem, że koła gospodyń wiejskich z okolicznych wsi dostarczają strażakom obiady i napoje, ale przecież nie mogą tego robić ciągle
  • Odpowiedz
@restecp: myślę (bardziej zgaduję), że Park też płaci i przeznacza różnego rodzaju fundusze awaryjne na zakup sprzętu czy choćby na paliwo. Być może ta kasa im się niebawem skończy albo już skończyła.

Inna sprawa jest taka, że PSP bez wsparcia wielokrotnie liczniejszych ochotników nie da rady ugasić pożaru tej wielkości. Jak nie będzie kasy, to straż przejdzie np. tylko do obrony zabudowań albo i ewakuacji okolicznych mieszkańców. A dyrekcji parku zależy
  • Odpowiedz
@restecp: taki jest klimat ze jak mozna na cos zrobic zbiorke to robimy.
Cala branza muzyczna zrobila kilkanascie zbiorek na kluby; ktore zajebiscie prosperuja (maja miliony wiec przetrwaja lockdown), a ludzie i tak powplacali po iles set tysiecy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@restecp: park, jak i każde nadleśnictwo ma w swoich szeregach komórkę odpowiedzialną za ochronę p.poż. Mają swoje auta gaśnicze, ludzi itp. W tym przypadku może chodzić o brak pieniędzy na opłacanie samolotów gaśniczych, paliwa do aut itp.
  • Odpowiedz
@sEB-q: OSP finansowane jest z różnych źródeł, a gmina zwykle nie daje karty kredytowej bez limitu :). Jak zużyli sprzęt i nie ma środków na więcej, to każda pomoc się liczy i park jak najbardziej może ją przekazać.
  • Odpowiedz