Wpis z mikrobloga

#koronawirus #covid19 #2019ncov

Na początek sprostowanie. W wczorajszym poście https://www.wykop.pl/wpis/48783081/koronawirus-covid19-2019ncov-1-otwieram-tag-codzie/ napisałem, że zakaz obowiązuje w przestrzeni publicznej zamiast w miejscach publicznych za co słusznie użytkownik @Nieszkodnik zauważył, że jest absolutną nieprawdą za co mu dziękuję. A Ty jeśli dzięki mojemu wpisowi zarobiłeś mandat od policmajstra no to cóż...zawsze jest opcja prokuratora i ściągnięcia mi bagiet na chatę o 6 rano za głoszenie #fakenews.

Ponieważ nie umiem czytać ze zrozumieniem (jakim cudem ja zdałem maturę, studia ?!) to leci nowy wpis już skorygowany jak trzeba, również dzięki @Nieszkodnik. O kurde, chyba się nie wypłacę z kar za szerzenie dezinformacji. Proszę ponownie o merytoryczną kontrolę.

2/∞
Od północy 16 kwietnia 2020 roku jest obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach ogólnodostępnych, z pewnymi wyjątkami o czym mówi Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 15 kwietnia 2020 r. - niżej fragment i link do pełnego tekstu.

§ 18 otrzymuje brzmienie:

„§ 18. 1. Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży

lub jej części, maski albo maseczki, ust i nosa:

1) w środkach publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia

2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym oraz w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby

niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;

2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym:

a) na drogach i placach,

b) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji

publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki,

wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług,

w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie

kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności

publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,

c) w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach

(straganach),

d) na terenie nieruchomości wspólnych w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r.

o własności lokali (Dz. U. z 2020 r. poz. 532 i 568).


2. Obowiązku określonego w ust. 1 nie stosuje się w przypadku:

1) pojazdu samochodowego, w którym przebywa lub porusza się 1 osoba albo 1 osoba z dzieckiem, o którym

mowa w pkt 2;

2) dziecka do ukończenia 4. roku życia;

3) osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności; okazanie

orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane;

4) osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach,

placówkach i targowiskach (straganach), o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b i c, z wyjątkiem osoby

wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów;

5) kierującego środkiem publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia

16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym, lub pojazdem samochodowym wykonującym zarobkowy przewóz osób, jeżeli operator publicznego transportu zbiorowego albo organizator tego transportu

w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 8 i 9 tej ustawy albo przedsiębiorca wykonujący działalność w zakresie zarobkowego przewozu osób, zapewnia oddzielenie kierującego od przewożonych osób w sposób uniemożliwiający

styczność w rozumieniu art. 2 pkt 25 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń

i chorób zakaźnych u ludzi;

6) duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania;

7) żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusza Służby

Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe, stosujących

środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.


3. Osoba wykonująca czynności zawodowe w obiektach handlowych lub usługowych lub w placówkach

handlowych lub usługowych może w czasie wykonywania tych czynności zawodowych realizować obowiązek,

o którym mowa w ust. 1, przez zakrywanie ust i nosa przy pomocy przyłbicy, jeżeli wszystkie stanowiska kasowe

lub miejsca prowadzenia sprzedaży lub świadczenia usług w danym obiekcie lub placówce są oddzielone od

klientów dodatkową przesłoną ochronną.


4. Osoba ma obowiązek odkrycia ust i nosa na żądanie:

1) organów uprawnionych w przypadku legitymowania tej osoby w celu ustalenia jej tożsamości;

2) innej osoby w związku ze świadczeniem przez nią usług lub wykonywaniem czynności zawodowych lub służbowych, w tym w przypadku konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby.”.

§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.


źródło: http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000067301.pdf

A wszystko po to, aby od jakiegoś policmajstra nie wyłapać przypadkiem mandatu nawet idąc wywalić śmieci do wiaty naprzeciwko bloku.

Na wczorajszej konferencji prasowej Kancelarii Premiera Rady Ministrów jeden z reporterów, bodajże Super Expressu zapytał jak długo będzie trzeba nosić maseczki na co minister Szumowski odpowiedział, że do momentu aż pojawi się szczepionka.

Czyli trochę tego codziennego spamu będzie #mihau nie bij proszę.

#codziennykryjryj #zakryjmorde
Pobierz matwes - #koronawirus #covid19 #2019ncov

Na początek sprostowanie. W wczorajszym p...
źródło: comment_1587101112Hjmwcevtlsk0xYNkg8flTH.jpg
  • 4
@matwes: dodaj, że są wyjątki (bo jest ich sporo, a jeden z nich to w ogóle pozwala sympatykom PiS chodzić wszędzie bez maseczek). A, prosta różnica pomiędzy miejscem ogólnodostępnym a przestrzenią publiczną: jak masz swój kawałek lasu, ale nie ogrodzony i bez tabliczek "zakaz wstępu", to jest to las prywatny, ale miejsce ogólnodostępne. To jest taka różnica, jak mieć i nie mieć 30 tysięcy PLN...
to chyba temat wyczerpany, dla kogoś komu nie chce się klikać w pełny tekst rozporządzenia powinien wystarczyć cytat z tego dokumentu.


@matwes: a ja dałem ciała i walczyłem z chochołem, którego sam stworzyłem. Podobno nie ma definicji odróżniającej miejca ogólnodostępnego od publicznego - więc podobno ten prywatny las, z mojego przykładu, też jest publiczny. Czyli przepraszam za zamęt