Wpis z mikrobloga

Siema Mirki. Po raz pierwszy składam komputer i chciałbym zaczerpnąć porad fachowców z wykopu ( ͡° ͜ʖ ͡°). Chcę mieć komputer dość wielofunkcyjny, głównie do programowania, ale na pewno będę bawił się w przeprowadzanie jakiś większych obliczeń i si. Na gierki nie patrzę, bo co najwyżej będę grał w csa xD. Oto zestaw:

procesor: AMD Ryzen 5 3600x
płyta: Gigabyte B450 Aorus Elite
grafika: RTX 2060 Super Gigabyte Windforce
ram: 32GB Patriot Viper Steel 3200 MHz CL16
zasilacz: Be quiet System Power 9 CM 600W 80 Plus Bronze
dysk główny: ADATA 512GB M.2 NVMe XPG SX8200 Pro
obudowa: Gigabyte C200 Glass

No i jakieś tam chłodzenie powietrzne i dysk na dane. Trzyma się to kupy? Głównie martwię się o ram, bo nie wiem dokładnie jak to jest z kompatybilnością z płytą i procem. Na liście wspieranych pamięci od producenta płyty głównej nie ma tego modelu, ale tam to w ogóle mało co jest i myślę, że nie ma to większego znaczenia. Póki co, nie planuję podkręcać, ale w przyszłości pewnie będę.

#komputery #skladamkomputer

No i jeszcze spytam ludzi z #programowanie jaki monitor będzie fajny do pracy? Obecnie dysponuję jednym 24 calowym FHD, ale planuję sobie kupić drugi, bo lepiej. Na oku mam biznesowego della 27" QHD. Będzie dobry, czy lepiej kupić większy, albo rozmiar zostawić i zaoszczędzić kupując mniejszą rozdzielczość?
  • 11
@wrobel789 Skoro grywasz tylko w cs to zmień gpu na 1660 super albo zwykłe 1660 i zmień proca na 3700x. RAM może zostać, w programach nie ma różnicy czy jest 3200 czy szybszy. Płyta nie jest jakaś topowa, popatrz na którąś msi b450 max.
@wrobel789: Polecam MSI B450 GAMING PLUS MAX, bardzo dobra płyta w tej cenie, minusem jest jeden slot M.2, który po użyciu dezaktywuje bodajże jeden slot sata. Przy wyborze procesora wybrałbym 3600, a jeśli rzeczywiście będziesz grywać tylko w cs to 1660 wystarczy(wtedy mozesz nawet wziąć 3700x), ale skąd wiesz czy taki Cyberpunk nie zakręci Ci w głowie?( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Ademu: Dzięki. Co do karty, to zastanawiałem się, czy trochę nie przesadziłem, bo wiem, że większość czasu ona będzie praktycznie w idle'u, ale z drugiej strony, jak pisałem, będę bawił się w uczenie maszynowe i do tego rtx 2060 super sprawuje się świetnie za tę cenę. A ma być to komputer na parę lat, więc chyba wolę do tej karty odrobinę dopłacić. Zostanę przy Ryzenie 5, bo budżetu na 7 mi
@cohontes: Czytałem, że oba są bardzo podobne i różnica w wydajności jest minimalna, więc też się zastanawiałem. Ale cenowa różnica wynosi 130 zł i przy takiej konfiguracji, to jednak będę się czuł lepiej jak wezmę tego 3600x. Poza tym, w przyszłości, przy podkręcaniu, mniejsze ryzyko na krzemowej loterii.
@wrobel789: jeśli wspominasz tylko o graniu w cs:go to ja naprawdę nie widzę sensu. Wolałbym tą różnicę przeznaczyć na bardziej wypasione akcesoria lub monitor. No ale Twoja kasa. Tylko tak jak mówię dla mnie to bez sensu. Miesiąc temu dokładnie składałem komputer MSI B450 Mortax Max i Ryzen 3600, super zestaw
@cohontes: Pisałem jeszcze o programowaniu i o obliczeniach przeróżnych na studia, gdzie często właśnie 1 rdzeń wykorzystuje na 100%, więc chciałbym tę wydajność cpu mieć jak największą. Cs to tylko dodatek w wolnym czasie :D