Wpis z mikrobloga

Art. 185c k.p.k.

§ 1. W sprawach o przestępstwa określone w art 197-199 Kodeksu karnego zawiadomienie o przestępstwie, jeżeli składa je pokrzywdzony, powinno ograniczyć się do wskazania najważniejszych faktów i dowodów.

(...)

§ 4. Na wniosek pokrzywdzonego należy zapewnić, aby biegły psycholog biorący udział w przesłuchaniu był osobą tej samej płci co pokrzywdzony, chyba że będzie to utrudniać postępowanie.

197-199 k.k. Czyli w świetle polskiego k.p.k. - można próbować powołać się na skutek bezpośredni dyrektywy, która zobowiązuje państwa do zapewnienia takiego prawa wszystkim ofiarom przestępstw seksualnych, jeżeli nie sprzeciwia się to dobru wymiaru sprawiedliwości - prawa do psychologa tej samej płci nie mają np. ofiary pedofilii (art. 200 k.k.), kazirodztwa (201 k.k.) czy stręczycielstwa (204 k.k.).
#prawo #ciekawostki #chlewobsranygownem
  • 6
  • Odpowiedz
@OjciecMarek: Dziecko po prostu nie rozumie inaczej i trzeba je bić. To na pewno nie mój brak umiejętności społecznych i niemożność dostrzeżenia w nim człowieka. A tu masz przypadkowy, wyrwany z kontekstu cytat biblijny o biciu dzieci pomijający fakt, że słowo "rózga" którego tam użyto wskazuje na laskę pasterską, którą pasterz rzucał, aby odpędzić owce z danego kierunku, a nie instrument wymierzania razów.
  • Odpowiedz
@Nahcep: BAS je odnalazł. Patrz opinię prof. Płatek o art. 185a-c, którą zalinkowałeś:

Mając na uwadze zarówno art. 72 Konstytucji RP jak i Konwencje Międzynarodowe i Dyrektywy przytoczone przez projektodawcę należy zważyć, iż brak jest dobrego uzasadnienia dla ograniczenia specjalnych zasad przesłuchania w stosunku do dzieci, których wiek nie przekroczył lat 15.


Przy czym, tutaj przypis mój, specjalne zasady przesłuchiwania dzieci do lat 15 statuuje dyspozycja art. 185a-b. Nie obejmują one
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@OjciecMarek: racja, czytanie prof. Płatek jest dla mnie trudne i musiałem jakoś to przeoczyć
A opinia dot. wykonywania prawa UE była bardzo lakoniczna, jak może widziałeś:

W dodawanym art. 185c § 4 k.p.k. przewiduje się, że w sytuacji, gdy przesłuchanie w sprawie o przestępstwa określone w art. 197-199 k.k. odbywa się z udziałem biegłego psychologa, należy zapewnić, na wniosek pokrzywdzonego, aby psycholog ten był osobą tej samej płci co pokrzywdzony, chyba
  • Odpowiedz