Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@gg_jap: ew. alternatywna ścieżka od wolnej woli to dokładnie to samo, co paradoks o kamieniu którego Bóg nie może podnieść - czyli szybsza droga pokazania że coś "nieskończenie potężnego" to paradoks
@elf_pszeniczny: Osobiście pociąga mnie bardzo stwierdzenie, że Bóg może stworzyć kamień niemożliwy do podniesienia, po czym go podnieść. Rezygnuję taką odpowiedzią z logicznej konsekwencji, ale przecież stwierdzenie, że byty metafizyczne da się przy pomocy logiki badać i definiować nie jest przecież takie oczywiste.
@elf_pszeniczny: Może mieć znaczenie, tyle że zbudować religię i przykazania mające zaskarbić nam jego łaskę staje się chyba niemożliwe.

jest oderwana od rzeczywistości mocniej niż klasyczny bóg

Bardziej niż ten biblijny, pewnie. W biblie nie wahano się wymieniać przymiotów boskich, ja się waham.
Mógłbyś podzielić się perspektywą Wittgensteina na temat wyżej wspomnianego paradoksu?


@BartekJestem: W sensie co miał Ludwig do powiedzenia o paradoksie Epikura albo problemie zła? Nic. Nigdzie się tym nie zajmował.

Trzeba tu pamiętać, że Wittgenstein nie twierdził, że problemy filozoficzne tak naprawdę nie istnieją. Tym bardziej nie twierdził tego o paradoksach sensu stricto. Problemy te mają pojawiać się, kiedy "język idzie spać" i w tym sensie są obecne. Natomiast poglądy W.
@Turysta_Onanista: Czytałem, że uważał język za niezdolny do poradzenia sobie z konceptami metafizycznymi.

Problemy te mają pojawiać się, kiedy "język idzie spać" i w tym sensie są obecne

Można próbować wybrnąć z odpowiedzi na paradoks zbyt cięzkiego kamienia uznając całą konstrukcję za sofistykę. Założyłem, że być może ustosunkował się gdzieś do tego typu paradoksów trzymając się właśnie tego sposobu myślenia.
Czytałem, że uważał język za niezdolny do poradzenia sobie z konceptami metafizycznymi


@BartekJestem: Raczej uważał, że nie ma w istocie czegoś takiego jak "koncept metafizyczny".

Można próbować wybrnąć z odpowiedzi na paradoks zbyt cięzkiego kamienia uznając całą konstrukcję za sofistykę.


Nie, nie za sofistykę. Paradoks jest legitny wewnątrz pewnego frameworku. Po prostu ten framework nie tylko nie jest jedynym, ale ogólnie rzecz biorąc jest bezużyteczny.
@BartekJestem: Btw, jeśli miałbyś się brać za Wittgensteina, to polecam w pierwszej kolejności lekturę The Duty of Genius Monka, bo uważam, że aby zrozumieć Ludwiga-filozofa, trzeba zrozumieć Ludwiga-człowieka. Polska wersja chyba też istnieje.