Wpis z mikrobloga

Pod koniec marca zapytaliśmy premiera o polecenia wydane na podstawie specustawy o zwalczaniu covid-19.
Wśród udostępnionych nam dokumentów były i te nakładające na firmy telekomunikacyjne obowiązek przekazywania danych o osobach w kwarantannie, które przekazaliśmy Fundacji Panoptykon, stojącej na straży praw związanych z ochroną prywatności. W sytuacji, kiedy niektóre przepisy, przyjmowane przez Sejm w ramach walki z pandemią, nadają spore uprawnienia władzom, warto kontrolować ich wykonanie i weryfikować pojawiające się informacje.

Rzeczpospolita na ten temat: https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/200419545-Do-rzadu-poplynal-strumien-danych-o-lokalizacji-osob-poddanych-kwarantannie.html
Panoptykon: https://panoptykon.org/pandemia-lokalizacja

A tutaj udostępniamy Wam wszystkie dokumenty od Kancelarii Premiera związane z poleceniami wojewodów i działaniami Premiera. W nich między innymi polecenia odsprzedaży środków do dezynfekcji i ochrony osobistej wydane Coca-Coli (dotyczą 115,22 litra środków do dezynfekcji rąk, 7000 maseczek chirurgicznych, 5000 sztuk rękawiczek oraz L'Oréal Polska (dot. 400 maseczek FFP2)
__
Patrzymy władzy na ręce. Każdej.
Wesprzyj nasze działania - www.siecobywatelska.pl/wspieraj.
#prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #watchdogpolska #koronawirus #jawnoscchroni
  • 16
  • Odpowiedz
  • 0
@Watchdog_Polska Ta nazwa Panoptykon dla fundacji niby stojącej na straży prywatności to chyba kurde niezbyt trafiona xD

Niezwykłość Panoptikonu miała polegać na tym, że jego konstrukcja umożliwiałaby więziennym strażnikom obserwowanie więźniów tak, by nie wiedzieli, czy i kiedy są obserwowani.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Watchdog_Polska: Domyśliłem się, ale jednak jak ktoś ma jakieś pojęcie o czym mowa to się raczej nie kojarzy dobrze ( ͡° ʖ̯ ͡°) Wręcz przeciwnie, mnie zaczęło martwić.
  • Odpowiedz
@franaa: Trudno mi powiedzieć, zbyt dobrze znam działania Panoptykonu, by nazwa źle mi się kojarzyła, robią świetną robotę.
A i do naszej nazwy są czasem jakieś uwagi. To bardzo ciężka sprawa wybrać nazwę, którą wszyscy zaakceptują i nie będą mieć zastrzeżeń i złych skojarzeń, wręcz niemożliwa. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz