Wpis z mikrobloga

Wyszperane z kajetu, może komuś się przyda.

Gnojówki

Mniszek– ok. 2 tygodni.

Gnojówka z mniszka lekarskiego z kwiatami ma - w porównaniu do innych gnojówek - mniej uciążliwy zapach. Zawiera m.in. azot, fosfor, potas, żelazo.
do nawożenia m.in. jarmużu, kapusty, pomidorów, róż.
Mniszek lekarski bez kwiatów zawiera głównie azot. Liście zbiera się od wiosny do jesieni.
Gnojówka z mniszka lekarskiego z kwiatami ma lekko kwaśny odczyn oraz więcej potasu i fosforu.
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Żywokost. ok. 2 tygodni.

Stosowanie

Nawożenie – w rozcieńczeniu 1:5 (1 część gnojówki, 5 części wody). Podlewać warzywa, zwłaszcza pomidory, paprykę, bakłażan, kwiaty, krzewy i drzewa owocowe.
Gnojówka z żywokostu śmierdzi, ale mniej niż inne gnojówki. Dlatego nadaje się do stosowania również na balkonie, zwłaszcza pomidorów oraz drzew owocowych uprawianych w donicach.
Niszczenie mszyc – w rozcieńczeniu 1:10 (1 część gnojówki, 10 części wody). Podlewać profilaktycznie warzywa na liście, np. bób, kapustę, marchew.
Przyśpieszanie kompostowania
Żywokost zawiera dużo azotu oraz potasu. Więcej azotu jest w żywokostach młodych, zaś potasu – w kwitnących. Dlatego gnojówka z niego jest świetna do roślin, które wydają owoce lub kwiaty.
W gnojówce z żywokostu znajdują się też pożyteczne bakterie, które wspomagają procesy glebowe, np. tworzenie próchnicy.

-----------------------------------------------------------------------------------------------
Pokrzywa - 10 dni. !!! Odstrasza wrednych sąsiadów!!!

Gnojówkę można zastosować jako naturalny środek ochrony roślin do zwalczania szkodników (mszyc, miseczników i przędziorków) oraz chorób grzybowych (np. mączniaka prawdziwego i rzekomego, czy szarej pleśni).

Gnojówka z pokrzywy wymaga rozcieńczenia z wodą! podlewamy rośliny (1 część gnojówki na 10 części wody) lub opryskujemy je (1 część gnojówki na 20 części wody)
Podlewanie gnojówką z pokrzywy (1:10)
Rozcieńczona gnojówka z pokrzywy do warzyw, np. pomidory lub ogórki (oprócz czosnku, cebuli, grochu i fasoli), roślin kwitnących (jednoroczne i byliny) i owocowych (krzewy i drzewa).
Opryskiwanie gnojówką z pokrzywy (1:20)
Można ją także zastosować jako naturalny środek ochrony roślin do zwalczania szkodników (mszyce i przędziorki, miseczniki) oraz chorób grzybowych (np. mączniak prawdziwy i rzekomy, szara pleśń) lub do uzupełniania niedoborów pierwiastków (rozwodniona gnojówka to doskonały nawóz dolistny).
Do opryskiwania roślin zamiast gnojówki częściej jest stosowany wyciąg z pokrzywy. Aby go przygotować należy 1 kg świeżej pokrzywy zalać 10 litrami wody i pozostawić na 24 godziny. Wyciąg z pokrzywy rozcieńcza się z wodą w stosunku 1:5.
-------------------------------------------------------------------------------------------------

Skrzyp polny 3-4 tygodnie.

Gnojówka ze skrzypu wzmacnia rośliny, dzięki czemu są odporniejsze na choroby grzybowe. Niszczy też szkodniki.
Zapobieganie chorobom grzybowym – w rozcieńczeniu 1:5 (1 część gnojówki, 5 części wody). Gnojówka ze skrzypu zawiera krzem, który wzmacnia komórki roślin, dzięki czemu stają się bardziej odporne na atak grzybów, np. powodujących szarą pleśń.
Podlewać przy korzeniach – przynajmniej raz w sezonie – warzywa, kwiaty, krzewy i drzewa owocowe, trawnik. Truskawki oraz poziomki najkorzystniej podlać w pierwszej połowie maja

Zwalczanie szkodników (miseczniki, mszyce, przędziorki, tarczniki) – w rozcieńczeniu 1:50 (1 część gnojówki, 50 części wody). Podlewać profilaktycznie rośliny na liście. Do niszczenia szkodników najlepsza jest młoda gnojówka ze skrzypu (fermentująca).

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gnojówka ze skórek bananów/pokrojonych bananów- 10 - 14 dni.

Zawiera dużo potasu. Stosuję naprzemiennie z innymi.

Jeżeli coś mi umknęło, proszę o uzupełnienie.

#ogrodnictwo #kwiaty #rosliny #gnojowki
  • 6
  • Odpowiedz