Wpis z mikrobloga

Nowe rozporządzenie MZ ograniczające swobody obywatelskie jest niezgodne z konstytucją. Policja na jego podstawie nakłada mandaty i składa wnioski o ukaranie do Sanepidu.

Powiedzcie mi wykopowi policjanci jak to się ma do przysięgi którą składaliście:

Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję:

służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny,

strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia.

Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej,

przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych.

Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej.


#polityka #polityka
  • 7
@Volki policja jako organ władzy publicznej działa *na podstawie* i *w granicach* prawa; o ile podstawą obecnych działań jest wadliwe rozporządzenie (i #!$%@? specustawa), o tyle nie ma żadnego usprawiedliwienia dla przekraczania granic prawa ustalonych przez akty wyższego rzędu. I tak rozporządzenie RM jest niezgodne ze specustawą, a specustawa jest niezgodna z Konstytucją (choćby z zakresie prawa własności czy swobody prowadzenia działalności gospodarczej).
@Volki: ale to nie jest prawo. Czy gdyby wateusz nagle wyskoczył "Od teraz policja ma strzelać ostrą amunicją do wszystkich którzy wyjdą z domu" to by to zrobili "bo prawo"?