Wpis z mikrobloga

#muzyka #rap #hiphop

Wywiad z wieloma znanymi raperami rok 2003/2004 mniej znany niż wydany 3 lata wcześniej dokument o polskim HH "Blokersi"

Pytania o ich początki, o obecną sytuację oraz o przyszłość hip hopu w Polsce. Wywiad został nagrany bardzo niedługo po komercjalizacji rapu w Polsce gdzie na vivie czy w radio można było usłyszeć Trzeci Wymiar, Meza, Ascetoholix czy J8L. Grono ortodoksyjnego rapu jak widać niezbyt ciepło przyjęło to do swojej wiadomości i wyżej wymienione składy okrzyknięte zostały mianem "hiphopolo" które ciągnęło się za nimi latami.

Z perspektywy czasu jedynie śmiech przychodzi do głowy należy jednak pamiętać że mimo iż "hiphopolo" mimo rzeszy słuchaczy miało tylko słuchaczy, natomiast raperzy ortodoksyjni na osiedlach mieli swoje sekty, panował kult siły i prawilniactwa i mimo tego że składy jak Firma czy Hemp Gru i kult "j*bania" policji nie były wtedy jeszcze popularne to piętno odciśnięte na "hiphopolowcach" dało się odczuć.

Mógłbym przybliżyć losy wszystkich raperów którzy wzieli udział w nagraniu ale chyba każdy wie jak było i chyba wszyscy oprócz może Borixona, Abradaba i Molesty oglądając swoje wystąpienia tutaj strzelili by tzw. Facepalma. Mimo że Panów nie obwiniam bo wiem jakie czasy były chciałbym zobaczyć minę Wojtka Sokoła oglądającego swoich kolegów jak Jędker czy podopiecznych jak Quebo. Zdziwienie natomiast ogarnęło mnie jak usłyszałem całkiem sensowną zwłaszcza w porównaniu do reszty wypowiedź Borixona, którego nieskromnym zdaniem mam za debila i beztalencie.

Co by nie mówić o tych śmiesznych dresikach na nagraniu to m.in oni włożyli podwaliny w polski hip hop i bez nich nie byłoby tego czego słuchamy dzisiaj i należy im się za to szacunek. Stworzyli coś z niczego opierając się na braku sprzętu przegrywając kasety a jedyną inspiracją byli zagraniczni raperzy którzy nawijali w nieznanym dla nich języku.

"Hiphopolowcom" też należy się szacunek za to że bez komercjalizacji rapu cała kultura nie zaistniałaby w polskich mass mediach, pozatym z dodawania do rapu elementów śpiewanych tworzyły się nowe odłamy owocujące całkiem niezłymi numerami. Oni też mieli ciężko bo raz wychodzili z czymś nowym i "przeklętym" a ich odbiorcami była ówczesna polska patrząca na rap jak na przestępstwo a dodatkowo mieli przeciwników w postaci ortodoksyjnych sfrustrowanych raperów.

Asceci i mezo poszli w inny gatunek muzyki, J8L szybko znikło ze sceny, natomiast najbardziej interesujący los spotkał Trzeci Wymiar który został naznaczony dość mocnym piętnem za kawałek "Dla mnie masz stajla" i udział Szada w kawałku "Suczki" które królowały na wycieczkach szkolnych. Pokahontaz, czyli chłopaki z PFK bez magika, nawiązali nawet do nich w swoim kawałku dissując ich. Mimo ogromnych komercyjnych oczekiwań w związku z ich następną płytą chłopaki poszli w całkowicie niekomercyjny ciężki nurt hiphopowy wzorowany na stylu amerykańskim z lat 90-ych przez co płyta "Inni niz Wszyscy" przeszła bez większego echa medialnego, natomiast Trzeci Wymiar konsekwentnie realizował swoją politykę przepraszania za grzechy ortodoksyjnych raperów tak mocno, że zostali ortodoksami dłużej niż ich koledzy z nagrania którzy wcześniej ich krytykowali. Skomentował to między innymi Peja propsując chłopaków z 3W mówiąc że na resztę sceny mogą teraz spoglądać z góry. Dodatkowo fokus który wcześniej dał im prztyczka w nos w swoim kawałku, pojawił się dwukrotnie na ich płytach. O brzmieniu nie będę się wypowiadał bo każdy ma swoje gusta ale moim zdaniem tekstowo, technicznie i merytorycznie produkowali najlepszy rap w okresie 2009-2013 w Polsce.Trzeci wymiar rozpadł się w 2016 roku na wskutek schizofrenii Szada spowodowanej prawdopodobnie predyspozycjami genetycznymi i 20 latami palenia marihuany (W tym samym roku Szad wydał płytę "Człowiek Duch" bardzo polecam).

Oglądając nagranie jako osoba zainteresowana polskim HH czułem że trafiłem na perełkę, cudownie byłoby tam jeszcze zobaczyć pezeta z małolatem, peje, gurala, kaste, fokusa, rahima, trzeci wymiar czy goga z mojego avatara który wtedy dopiero zaczynał przygodę z HH. A wy kogo chcielibyście tam jeszcze zobaczyć?
Allbis - #muzyka #rap #hiphop

Wywiad z wieloma znanymi raperami rok 2003/2004 mnie...
  • 6