Wpis z mikrobloga

@szalony_kefir: Jak w końcu wyszły proporcje? Ile % ;)? Te zakładane wcześniej 15 czy więcej? U mnie też pracują obecnie ;) Dosłałem od kumpla 3,5 kg jeżyn z przeznaczeniem na wino, tak więc wstawiłem ;)
  • Odpowiedz
@browarPL: wziąłem tylko litr tego soku(Riviva) na spróbowanie i po dodaniu 110 gram cukru wyszło 21BLG( zainwestowałem w cukromierz ;) ), dodałem fermicru ls2(bayanusy) i chodzą. Tak za tydzień(ewentualnie jak bardzo spowolni "bulkanie") muszę dodać jeszcze ok 120 gram cukru- celuję w 16%, albo tyle ile wytrzymają drożdże :) Czy lepiej to 120, ewentualnie np. 150 dodać w dwóch turach?

Edit: a "cydr" dzisiaj również testowałęm i zostało ok 2/3
  • Odpowiedz
@browarPL: Póki co to trzeba przetestować co i jak :) I jeszcze dwa pytania, mogę to co wleje do próbówki wlać z powrotem do "baniaka" czy już za bardzo zanieczyszczone będzie? No i czy mogę sobie wsypać cukier czy trzeba wlać jako syrop?
  • Odpowiedz
@szalony_kefir: Cydr musi trochę dofermentować jeszcze. Jak się oddzieli od osadu to powinien być mniejszy zapach drożdży.

mogę to co wleje do próbówki wlać z powrotem do "baniaka"


Lepiej próbkę wypić ;), no chyba, że dobrze zdezynfekujesz tę probówkę to można wlać
  • Odpowiedz
@szalony_kefir:Spoko.

Haha, dokładnie. To jest jeden z przyjemniejszych momentów ;) A jpo jakim czasie zlejesz znad osadu? Ja zazwyczaj zlewałem 6 tygodni po ustaniu fermentacji, jeśli chodzi o wina z kartonika.
  • Odpowiedz