Wpis z mikrobloga

Nic nie lekceważę, żeby było jasne. Ale tak mi przyszło do głowy, że gdyby epidemia koronawirusa była 200 lat temu, nikt by nawet nie zwrócił uwagi, poza być może samymi lekarzami. Ot, starsi ludzi chorują na wiosnę na płuca i wielu z nich umiera, nic osobliwego, normalne, czasem też i młodzi, widać akurat taki cięższy rok. Zero paniki. No i nie przenosiłby się tak. Nie ma samolotów, nie ma klimatyzacji, ludzie mało mobilni...

#przemyslenia #koronawirus
  • 10
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Andreth: poczekaj bo Włochy znowu 800 kolejny dzień plus kolejne czekają w kolejce.
I żyją tylko dzięki temu że urodziły się teraz a nie 200 lat temu.
  • Odpowiedz
poczekaj bo Włochy znowu 800 kolejny dzień plus kolejne czekają w kolejce.

I żyją tylko dzięki temu że urodziły się teraz a nie 200 lat temu.


@Sl_w_k_1: Oczywiście. 200 lat temu były w Europie poważniejsze choroby. Szalejąca jeszcze w najlepsze czarna ospa, zabijająca całe rodziny, dżuma, szkarlatyna (często śmiertelna dla dzieci), cholera, gruźlica... Na zajmowanie się jakimś tam zakaźnym zapaleniem płuc sił by nie starczyło.

Paradoksalnie, Afryka może przejść to
  • Odpowiedz
Paradoksalnie, Afryka może przejść to lepiej niż Europa. Oni tam się jeszcze znają na epidemiach, my zapomnieliśmy.


@Andreth: w jakim sensie lepiej, 100 lat temu my też się nie znaliśmy, przynajmniej nie tak dobrze jak teraz, i hiszpanka wybiła do 100 mln ludzi
  • Odpowiedz
Ale tak mi przyszło do głowy, że gdyby epidemia koronawirusa była 200 lat temu, nikt by nawet nie zwrócił uwagi


@Andreth: Bo skala byłaby mniejsza (np. tylko Hubei) z powodu braku turystyki.

Nie ma samolotów


Samochodów też nie, bo te istnieją 134 lata.
  • Odpowiedz
@jacekprim: W XIV wieku turystyki też nie było, a dżuma z Chin przyszła do Europy.

i hiszpanka wybiła do 100 mln ludzi


@spere: I WŚ, dziesiątki milionów trupów, totalna destabilizacja polityczna, brak zasobów. A hiszpanka dawała ciężki przebieg i dużą śmiertelność przede wszystkim u ludzi młodych.
  • Odpowiedz
@Andreth: ale ja porównałem coś innego z czymś innym:

Paradoksalnie, Afryka może przejść to lepiej niż Europa. Oni tam się jeszcze znają na epidemiach, my zapomnieliśmy.


100 lat temu byliśmy bliżej Afryki - bardziej nieprzygotowani, i było do 100 mln - teraz jesteśmy bardziej, i strat powinny być mniejsze

jak Afryce miałoby pomóc nieprzygotowanie? Słabszy transport lotniczy? Mniej przemieszczeń się turystycznych między krajami po kontynencie? Chyba jedynie to.
  • Odpowiedz