Wpis z mikrobloga

"Kluczowym elementem projektu rewaloryzacji placu Kolegiackiego w Poznaniu jest zieleń. Pośrodku placu stanąć ma czternaście wielopiennych platanów klonolistnych o bujnych i okazałych koronach. Gatunek ten osiąga wysokość nawet kilkunastu metrów i jest częstym wyborem w reprezentacyjnych przestrzeniach miejskich. Drzewa mają ozdobić północną część placu od strony Hotelu Kolegiackiego. Pod drzewami posadzone zostaną pnącza trzmieliny."

Brzmi fajnie i sympatycznie, ale wystarczy zerknąć na wizualizację - nawet na niej parę drzew, nawet sporych, nie ukryje ogromu pustej, brukowanej przestrzeni. Na placu Kolegiackim na pewno ograniczenia co do projektowania były spore - odbywały się tutaj prace archeologiczne, miejsce ma swoją historię, z której wynika jego nietypowy kształt. A jednak projekt niespecjalnie mi się podoba, a może raczej - jest obojętny. Nie ma w nim nic charakterystycznego.

Link do artykułu:

http://sztuka-krajobrazu.pl/4114/artykul/zielen-na-placu-kolegiackim-w-poznaniu

#architektura #poznan #rewitalizacja #architekturakrajobrazu
kjut_dziewczynka - "Kluczowym elementem projektu rewaloryzacji placu Kolegiackiego w ...

źródło: comment_1585125147qCVeNIdHMRCgSdn9FfOFhg.jpg

Pobierz
  • 8
@kjut_dziewczynka: Wygląda przyjemnie, szkoda tylko, że minie dużo czasu zanim platany będą mieć obiecaną wysokość (jeśli w ogóle). I racja, że nie jest jakiś wyjątkowy, taki zwykły.
Widok z góry jest dużo fajniejszy niż ta wizualizacja. Masz fajne rozwiązania - obelisk na osiach, element wodny, nawet te platany mają fajny układ (chyba widzę na wizkach rozbieżność w ich liczbie, haha).
@kjut_dziewczynka: Ja nie widziałam opisu, że koncepcja opiera się na zieleni. Raczej, że zieleń jest kluczowym elementem, co w sumie stanowi prawdę, bo bez tych drzew plac byłby słaby.
Może się to wszystko w przestrzeni zrobi fajniejsze, bo projekt nie przedstawia tego za dobrze. Szkoda, że nie znam miejsca, bo bym miała lepsze odniesienie.