Wpis z mikrobloga

@AllieCaulfield:

Dzisiaj trochę historii :)

O marce dzisiaj często pomijanej i trochę zapomnianej.
Marka ta miała jednak ogromne znaczenie w historii zegarków i zegarmistrzostwa. O jakie znaczenie mam na myśli, dowiecie się z dalszej części wpisu.

ETERNA

Powstała w 1856 r. Założona przez Dr. Josepha Girard I Urs Schild. Właśnie drugi z założycieli unowocześnił fabrykę części do mechanizmow wprowadzając maszyny nie tylko napędzane wodą ale nowocześniejsze maszyny parowe. Było to około 1870 roku.
Marka wtedy tworzyła w większej mierze mechanizmy i części do mechanizmow. Wkrótce nastawila się jednak na wytwarzanie całych zegarków.
Pierwszy zegarek kieszonkowy całkowicie wytworzony przez firmę został zaprezentowany w 1876 roku.
W 1890 roku firma zatrudniała już około 300 pracowników i produkowała do 180 szt zegarków dziennie. Wtedy to na tarczach zegarków pojawiać się zaczęło logo ETERNA
Firma rozwijała się globalnie otwierając biura w innych krajach. Na szybki rozwój miała też wpływ elektryfikacja fabryk i zaawansowana jak na tamte czasy technologia.
W 1904 roku Eterna opatentowała kopertę z ruchomymi "uszami" na pasek dla celów militarnych.
Można zobaczyć plakat tutaj
Cztery lata później został opantowany pierwszy zegarek naręczny z alarmem
W 1914 roku zaczęto go seryjnie produkować.

Firma w dalszym ciągu biła rekordy.
Przykładem jest najmniejszy seryjnie produkowany mechanizm Calibre 610, który miał wielkość 7,25mm x 22,5mm
Tak wygladal

Oczywiście inni producenci produkowali jeszcze mniejsze emechanizmy lecz były one robione ręcznie i w małych ilościach.

W 1932 roku firma rozdzieliła się. Tak powstała ETA SA (teraz należąca do Swatch Group) i ETERNA, która w dalszym ciągu produkowała zegarki. W ciągu kilku lat ETA stała się największą na swiecie firmą produkującą mechanizmy.

Pozniej przyszedł rok 1948 i patent który dzięki firmie ETERNA zrewolucjonizował cały rynek zegarmistrzowski.
Mechanizm Eterna-matic.
Caliber 1198
Wynalazek o którym mowa to oscylujący rotor, który nakręcał sprężynę główna mechanizmu.
Eterna nie opatentowała jednak mechanizmu automatycznego. To John Harwood (angielski zegarmistrz) wpadł na pomysł rotora, który w początkowym czasie nie wykonywał pełnego obrotu tylko 270° i dawał rezerwę mocy około 12 godzin.
Inni pionierzy zegarmistrzostwa (między innymi Rolex), usprawnili wynalazek rotora, który wykonywał pełny obrót 360° i dawał rezerwę mocy około 35 godzin.
Jednak był pewien problem. Mechanizmy z takim właśnie rotorem szybko się psuły z uwagi na tarcie. Z pomocą przyszła właśnie Eterna, która zamontowała rotor na łożyskach kulkowych, zapewniając mniejsze tarcie i zużycie elementów.

Od tego momentu wszystkie mechanizmy
Eterna-matic były sygnowane nowym logo przypominającym o pięciu małych kulkach łożyska.
tutaj zdjęcie zegarka z nowym logo
Ta technologia stała się standardem dla wszystkich zegarków automatycznych do dnia dzisiejszego.
plakat reklama z roku 1950

W 1958 roku Eterna stworzyła zegarek, który stał się klasykiem dla firmy z Grenchen. Był to model KonTiki. Wodoszczelny zegarek stworzony dla upamiętnienia ekspedycji norweskiego archeologa i etnologa Thora Heyerdahala, który w 1947 roku wraz z pięcioma innymi naukowcami wyruszył przez Ocen spokojny z Peru do wybrzeża Polinezji. Wyprawa trwala 101 dni i naukowcy poruszali się za pomocą tratwy, która nazwali Kon Tiki (KonTiki to inkaski bóg słońca).

Zegarek Eterna KonTiki

W 1962 Eterna Dato 3000 ustanowiła nowy rekord najcieńszego zegarka z datownikiem. Mechanizm miał tylko 3,6mm

W dobie zegarków z mechanizmem kwarcowym w 1980 roku Etrna zaprezentowała najcieńszy wtedy zegarek na świecie. Grubość 0,98mm grubości.

tak wyglądał

W roku 2009, łożyska kulkowe znowu zostały zaimplementowane do ręcznie nakrecanego mechanizmu Spherodrive. Siedem łożysk zostało zamontowanych do wspomagania dwóch sprężyn głównych jak również do wspomagania datownika i wskaźnika rezerwy mocy. To rozwiązanie znacznie wydłuża niezawodność mechanizmu dzięki obniżonemu tarciu a co za tym idzie zużyciu części.

Eterna Spherodrive

Polecam poszukać i zobaczyć jak ciekawe sa zegarki z właśnie tym mechanizmem.

Dziasiaj Eterna jest jak już wspomniałem trochę zapomnianym producentem.
Wykupiona przez
Chinese Citychamp Watch & Jewellery Group Ltd, w 2011 roku od Porsche Design, Eterna może kontynuować produkcję i wdrażać innowacje. Jak na razie wiele ich niestety nie widzimy...

Osobiście mam nadzieję, że jeszcze usłyszymy o tej firmie... A przynajmniej mam taką nadzieję.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie. Entuzjastów i nie tylko :)

Napiszcie, proszę czy podobał się wpis. Jeśli tak, to plusik i napiszcie czy w następnych wpisach chcielibyście bardziej o jakimś ciekawym zegarku czy może znowu trochę zbiorczej pracy jak w tym wpisie.

#zegarki #zegarkiboners #watchboners #ciekawostki chyba również #qualitycontent
  • 8
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@AllieCaulfield: bardzo dobry wpis. Dzięki temu że firma jest trochę zapomniana można kupić ich zegarki w bardzo dobrych cenach. Często są promocje np. na ashford
  • Odpowiedz
@d_k_: dziękuję. Między innymi napisałem o tej marce dlatego właśnie, że teraz mają super ceny na swoje zegarki. Osobiście nie jestem ich ogromnym fanem (szczególnie jeśli chodzi o KonTiki), niemniej jednak za wkład włożony w rozwój zegarków, firma ta zaluguje na uwagę lub przypomnienie :)
  • Odpowiedz