Wpis z mikrobloga

Mireczkowie, czy byli by zainteresowani pokombinowaniem nad DIY maskami ochronnymi? Myślę o 2 opcjach - prostsza, zszywana/sklejana samodzielnie, druga, trudniejsza, połączona z drukiem 3D i wymiennymi filtrami.

Azja chodziła na tym etapie pandemii w maskach, u nas słabo ale chyba głównie dlatego, że nie ma. Do druku 3D są różne modele na Thingdiverse , można też wymodelować coś swojego.

Nie znam się zupełnie na filtrowaniu, a to jest kluczowa sprawa. Może jest ktoś kto ma o tym pojęcie i podzieli się wiedzą i doświadczeniem? Lub ew. powstrzyma konie i orzeknie że to bez sensu?
Z tego co dotychczas znalazłem, do osiągnięcia PM 2.5 potrzeba ok. 6 warstw:

- włóknina (przyjazna skórze)
- bawełna
- bawełna dziurkowana (?) absorbująca wilgoć
- tkanina jedwabna
- włóknina węglowa
- fizelina (włóknina PP)

Idea jest taka, żeby korzystać z dostępnych na rynku materiałów.

Liczę na merytoryczne posty ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#koronawirus #koronawpolsce #2019ncov #diy #ciekawostki #druk3d
Gloszsali - Mireczkowie, czy byli by zainteresowani pokombinowaniem nad DIY maskami o...

źródło: comment_1584140870Sz9UeEpMP5QdraAgxI3SzT.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Glos_z_sali: wołaj, ale liczę na coś totalnie łopatologicznego, typu "do zrobienia maseczki będziesz potrzebował 1 bawełniany t-shirt, 1 ręcznik, 1 gąbkę do mycia, 1 skarpetkę i dwie sznurówki"
  • Odpowiedz
@Glos_z_sali: Ja wydrukowałem maskę z tego projektu : 4170603 . Jako element filtrujący użyję włókniny o której sprzedający pisze że jest to HEPA10, ile w tym prawdy sam nie wiem. Hepa 10 podobno nie przepuszcza cząstek większych niż jeden mikron, stosując kilka warstw np. 5 może była by szansa zatrzymać wirusa. Zdaję sobie sprawę że mogę być w błędzie i tak to nie działa. Muszę jeszcze coś znaleźć na uszczelnienie
azamat - @Gloszsali: Ja wydrukowałem maskę z tego projektu : 4170603 . Jako element f...

źródło: comment_15841922261ZGMtQTxuB9qaEsmpWjEvZ.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Glos_z_sali: około 12h wszystkie elementy na raz przy warstwie 0,2. Tu jest włóknina którą kupiłem. Węgiel aktywny ma świetne parametry filtracyjne, ale nie wiem czy tu nie idzie o gęstość utkania takiej tkaniny. Przydało by się żeby ktoś kto ma więcej wiedzy dodał coś od siebie.
  • Odpowiedz
@Glos_z_sali: czyli im więcej warstw tym lepiej. Materiał z worków od odkurzacza najlepszy, dostępność też jest dobra w razie czego. Tea towel to szmatka kuchenna? Tego to się nie spodziewałem tzn. że będzie miała aż taką skuteczność.
  • Odpowiedz
@Glos_z_sali: drukowałeś już coś? Dziś uszczelniłem i skończyłem maskę. Przy zatkaniu miejsca na filtr nie da się zaczerpnąć powietrza, więc jak ten filtr HEPA da radę to będzie git. Teraz jak bym drukował ten projekt to zmniejszył bym go o 10% bo ciężko uszczelnić.
  • Odpowiedz
@Glos_z_sali: kiedyś kupiłem złotą gumę theraband do procy, taką rehabilitacyjną. Musiałem jeszcze dodać gąbkę pomiędzy żeby był lepszy docisk. Jutro przetestuje w akcji.
  • Odpowiedz