Wpis z mikrobloga

Mam ostatnio taką rozkminę. #!$%@?ąc od #koronawirus,pomyślałem w jakich my świetnych czasach żyjemy. No sami pomyślcie-ludzkość to powiedzmy 2 miliony lat,powstanie pierwszych cywilizacji to dobrych kilka tysięcy temu,a większość tego,co wymyślono w historii ludzkości,powstało w przeciągu ostatnich 200,max. 300 lat. Kolej,samochód,samolot,rower,metro,tramwaj,autobus,
statek parowy,telefon,radio,elektryczność,tv,komputer,internet,GPS,kino,lodówka,pralka-to wszystko powstało w wieku XX lub XIX.
Nawet herbata była szerzej nieznana do XVIII wieku.
Przecież gdyby obecnego człowieka cofnąć do 1720 roku,to nie istniałoby praktycznie nic,co byłoby mu znane.
A w historii ludzkości 300 lat to niewiele czasu.
Cóż za ogromna dynamika postępu nastąpiła podczas ostatnich stuleci. Zresztą-zobaczcie,jaka była różnica między życiem człowieka w roku 500,a w 1500.
Albo w roku 1900 i w roku 2000.
W pierwszym przypadku różnica wynosi 1000 lat,a w drugim tylko 1/10 tego okresu.
Żyjemy w tak niewyobrażalnym dobrobycie i ciągle tylko narzekamy. Mamy jedzenia tyle,ile chcemy i takie,jakie chcemy. Podróżujemy tak często i tak daleko,że zagraniczna wycieczka na wakacje jest dla nas czymś oczywistym. Prąd,bieżąca woda czy inne tego typu uznajemy za tak oczywiste,że nawet ich nie zauważamy.
Warto się czasem nad tym zastanowić i przestać narzekać na to,że nie stać mnie na zakup topowego smartfona co rok.
  • 7
@Dominix2d: cywilizacje miales i 15tys lat temu (goebekli tepe itd), 13tys lat temu jebła asteroida/kometa i nastapil tzn 'younger dryas', w ciagu 10lat na grenlandii temperatura wzrosla o 10stopni, poziom morza gwaltownie wzrosl, przez co np. kilometry od lądu w obecnych indiach znajduje sie pod wodą swiatynie, duzo cywilizacji wowczas wyginelo, podobnie bylo w 1200pne tj. https://en.wikipedia.org/wiki/Late_Bronze_Age_collapse gdzie szacuje sie ze susza trwala nawet 300lat co zapoczatkowalo migracje i wojny na