Wpis z mikrobloga

#koronawirus #covid19stats #covid19 #coronavirus

Jest ktoś na sali, kto dysponuje danymi, jak przedstawia sie stosunek przypadkow odkrytych do nieodkrytych ? Na ile odkrytych przypada nieodkryty czy tam vice versa?
Jest w ogole możliwe, by ktokolwiek takie szacunki prowadzil, skoro chodzi o - jak sama nazwa wskazuje - nieodkryte zachorowania? Może historycznie, dotyczacych innych wirusow da sie ta relacje jakos oszacowac?
  • 5
@Crock92:
No wiem wiem xd
Gdyby się jednak nieco dłużej zastanowić, to wszystkie te liczby zachorowań, ktorymi atakowani jestesmy z mediow sa wlasciwie bezwartosciowe BEZ informacji, ile przypadkow w danym kraju/regionie nie odkryto.
Media jak media, musza jakies informacje podawac, tylko powtarzam, ze te liczby mało nam mowią, jeżeli stosunek zachorowan odkrytych do nieokrytych jest na przyklad jak 1 do 10.
A gdybys sie jeszcze dluzej zastanowil, to potwierdzilbys,ze istnieje mozliwosc,ze
Czytalem na reddicie o tym, ze jakis ekspert szacował, ze na 1 stwierdzony przypadek moze przypadać do 20 niestwierdzonych. Linku nie podam, wiec nie bierz tego w 100% powaznie.
@meiji: tak sobie tez mniej wiecej szacuje w mojej piwnicy, zmienia nieco obraz sytuacji, jesli to prawda, co nie?
Moim zdaniem w najbardziej optymistycznym wariancie 5 nieodkrytych na jeden odkryty, ale te 20 nieodkrytych brzmi w dzisiejszych, zglobalizowanych warunkach znacznie prawdopodobniej.