Wpis z mikrobloga

Mirki prowadzące spółki mam pytanie #spolka #spolkazoo #firma

Czy jeżeli moja spółka ma wkład własny 5000 zł i chciałbym sprzedać komuś w niej udziały to musi to koniecznie na przykład 50% udziałów o wartości 2500 zł? Czy też mogę na przykład sprzedać 50% udziałów powiedzmy za 100 000 zł mimo, że jej kapitał wynosi 5000?

Chodzi mi o to, że chciałbym w przyszłości zaproponować zainwestowanie w spółkę w taki sposób, by ktoś nie stał się jej właścicielem przez to że da więcej jak 2500 zł xD
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Cena ta w zasadzie ustalana jest przez strony umowy, zgodnie z zasadą swobody zawierania umów. W Pańskim interesie jest więc uzyskanie jak najwyższej ceny. A najwyższą cena będzie taka, jaką zgodzi zapłacić się kupujący.
  • Odpowiedz
@zibizz1: ja wiem, ale minimalnie udział może kosztować 50 zł, więc za milion mogę sprzedać 20 000 udziałów. Sam zaś będę mieć 100 udziałów jako ten co wkładał 5000 i zamienił je na udziały. Jak zrobić by te 20 000 inwestora nie było większe od 100 moich :)
  • Odpowiedz
@iighlaq_alhabl: może tak być, sprzedajesz mu udziały po 50 zł tyle ile chcesz a reszta wpłata jako agio, kapitał zapasowy czy jakoś to się nazywa.
Miałem dokładnie taką sytuację, spojrzę później jak to zostało nazwane w akcie notarialnym
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@iighlaq_alhabl: kupujący obejmuje np 10 udzialow po 50 zl. Ale wpłaca Tobie na konto milion. Albo też wersja bardziej popularna: Tobie na konto wpłaca 500zl a na konto spółki 999500zl

Technicznie (nie wiem czy tak to jest bo nie jestem prawnikiem). Płaci X za to że Ty się zgodzisz mu sprzedać ileś udziałów po ich cenie nominalnej. Może być np warunek że to X ma wpłacić na konto spółki.
  • Odpowiedz
@zibizz1: nie nie, to musi być kasa na spółkę a nie dla mnie. Wczoraj czytałem o AGIO. Idealnie pasuje, czyli zwiększenie kapituł zakładowego np do 7000 zł spowoduje, że inwestor wpłaci 2000 zł i dostanie mniejszościowy udział w firmie. Natomiast pozostała kwota czyli w tym przypadku 998 000 zł wpłaci jako kapitał zapasowy. I tutaj pytanie tylko pytanie - czy skoro kapitał jest zapasowy to czy można z niego normalnie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@iighlaq_alhabl: co do definicji to wspólnicy moga decydować na co przeznaczyć kapitał zapasowy i uchwała przeznaczyć go na bieżące działanie spółki, jego główna rola jest pokrycie ewentualnej straty
  • Odpowiedz
@iighlaq_alhabl: ok sorry, że tak długo. U mnie było tak: najpierw założyłem spółkę i wpłaciłem 6200 zł. Następnie do sprzedaży udziałów został podwyższony kapitał zakładowy do 20k, czyli o 13.800 zł, który pokryty został wkładem pieniężnym np. 300k, z czego 286.200 zł jako agio zasiliające kapitał zakładowy.
Czyli po naszemu: założyłem spółkę, później odsprzedałem udziały za kwotę 13.800 a inwestor wpłaca np. 300k tak od siebie i tyle, na koncie
  • Odpowiedz