Wpis z mikrobloga

Mirki polecicie jakiegoś Linuxa, który płynnie działał by na komputerze z procesorem Intel(R) Pentium(R) Dual CPU E2180 @ 2.00GHz i 3gb RAM?
Zainstalowałem Xubuntu, ale o ile jeśli chodzi o RAM jest w miarę w porządku, problemem jest wysokie zużycie procka, dochodzące nieraz do 100%.
Zależy mi na tym, żeby distro było w miarę możliwości przyjazne dla użytkownika, nie jestem zbyt doświadczony jeśli chodzi o linuxa. Komputera używam głównie do przeglądania internetu, oglądania filmów i edycji tekstu.

#linux
  • 15
@Rendi: sprawdź jakie oprogramowanie zużywa ci procesor. Często jest to unattended-upgrade. Możesz to wyłączyć systemctl disable unattended-upgrade a później stop. Jak chcesz coś innego to dobrym wyborem będzie Mint
@Rendi: Peppermint, LXLE, Lubuntu
Jak dalej jakimś cudem na tych będzie źle to SparkyLinux lub AntiX
Jak dalej jakimś cudem nie będzie płynnie to Puppy Linux który poszedłby na mojej 10 letniej komórce xD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Rendi: Pracuję na podobnej konfiguracji, ale nawet z otwartym Chromium mam ~14% na procku i 1,3 GB pamięci w użyciu. Tylko ja mam powyłączane bajery, animacje, nieużywane usługi. Działa plynnie.

@grlux: Intrygująca konfiguracja. Która wersja Xfce? Ta na Xubuntu ma już kilka lat. Ciekawe, czy w Xubuntu 20.04 dodadzą Xfce 4.14
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kryspin013: Xubuntu 18.04 ma 14.12. Nie zainstaluję nowszego distro, bo oficjalne paczki mają dla architektury x64, więc czekam na LTE.

@grlux: Zrezygnowałem z Firefoxa ma rzecz Chromium, bo tak strony przymulały, jakbym miał 2 razy wolniejszego procka xD
@Rendi: Tutaj na filmie MX Linux na starszym laptopie ASUS z procesorem dwurdzeniowym (Pentium 2x2,1 GHz), 4 GB RAM i wymienionym dyskiem na SSD, uruchamianie od włączenia do systemu gotowego do pracy poniżej 30 sekund.

Na życzenie użytkownika został użyty motyw (czyli wygląd i ikony) Windows 10 - przyzwyczajenia i nawyki robią swoje.

Zużycie RAM (jak widać przy końcu filmu) ok. 600 MB (po uruchomieniu i zamknięciu przeglądarki, po uruchomieniu i