Wpis z mikrobloga

a co ty na to zeby ludziom w Polsce dali wybór do jakiego systemu chcieli by należeć


@AkyszLewusie: A ja na to, że zrobić można wszystko, ale wolę się poruszać i rozmawiać o tym, co jest możliwe.

Polska służba zdrowia i tak prywatyzuje się oddolnie. Efekty są takie, że owszem do lekarza piewrszego kontaktu dostajesz się "od ręki". Podobnie do mniej, lub bardziej zapracowanych i obleganych specjalistów. Miałem ostatnio robiony komplet badań diagnostycznych łacznie z dwoma rezonansami, tomografem i USG. I się to zamknęlo w tygodniu czasu. Przez
  • Odpowiedz
@lewoprawo: W komentarzu pod postem na reddicie masz wyjaśnione dlaczego tak jest.

Capitalism lowers the cost of goods and services through competition. In the US the medical corporations bought the legislators and wrote the laws to keep out competition and keep prices high.
  • Odpowiedz
@AkyszLewusie: Bzdury opowiadasz. Składka na ubezpieczenie w Czechach jest znacząco wyższa. Jest kilka firm ubezpieczeniowych i jest limit oczekiwania na przyjęcie do lekarza.

Ale powiem ci jeszcze że ja korzystałem w Polsce z Luxmedu i z powszechnej służby zdrowia a teraz mieszkam w Czechach. I interesowało mnie to bardziej niż ciebie jak to tutaj wygląda. I nie jest to model dobrowolny jak w USA.
  • Odpowiedz
czyli uwaga za niektóre leczenie doplacasz


@AkyszLewusie: Jesli chodzi ci o odpłatność za wizyty to nie jest to już stosowane. Te opłaty zostały zniesione (nie jestem pewien czy wszystkie). Ale na pewno były za drobne wizyty i zabiegi. Co akurat było głupim, przedwyborczym pomysłem. Nie pamiętam ile to było - około 5-10 złotych w przeliczeniu mniej-więcej.

To raczej był sposób na rozładowanie niepotrzebnych kolejek.

Dodatkowo w Czechach znacznie bardziej niekorzystnie
  • Odpowiedz
In the US the medical corporations bought the legislators and wrote the laws to keep out competition and keep prices high.


@Nupharizar: Przecież tak właśnie wygląda późny, naturalny i nieunikniony etap kapitalizmu. Na wolnym rynku z czasem niektórzy stają się tak bogaci, że mogą sobie kupić polityków i media, by forsować korzystne dla siebie regulacje.
A skoro ich na to stać i się to opłaca to oczywiście to robią. Wszystko
  • Odpowiedz
@AkyszLewusie: Nie, nie muszę nic oddawać bezdomnemu, bo ty masz takie widzimisię. Wystarczy że w wyniku demokratycznych wyborów rząd który działa w moim imieniu wprowadzi zasady które zmuszą całe społeczeństwo do stosowania się do zasad, których chce większość - ciebie też. Nawet jeśli ci się te zasady nie podobają.

System publicznej opieki zdrowotnej albo jest powszechny, albo nie zadziała. Jak każde ubezpieczenie opiera się na tym, że płacą ci, którzy
  • Odpowiedz
@Ranger 69% Amerykanów ma mniej niż 1000$ oszczędności. Myślisz, że to selekcja naturalna i 70% społeczeństwa nie potrafi gospodarować pieniędzmi czy może systemowy problem?


@Shamalamamayman: Co dodatkowo, z grubsza, licząc koszty życia można porównać do tysiąca złotych w Polsce.
  • Odpowiedz
@AkyszLewusie: Można wszystko, ale w Polsce nie ma powszechnej zgody na radykalne zmiany w systemie opieki zdrowotnej. Większość obywateli uważa, że ma być publiczna, dostępna i darmowa. I tak, powimo wad - można ją doprowadzić do stanu gdzie nie będziesz czekał latami do specjalisty.

To trochę podobna sytuacja jak z ZUS. Można myśleć o jego likwidacji, można bylo to nawet zrobić (można było np. wykorzystać dochody z prywatyzacji na dotrzymanie
  • Odpowiedz