Wpis z mikrobloga

Miraski z #szwajcaria, jak to jest z podatkiem od inwestycji? W PL Belka kradnie 19%. Ponoć w CH nie ma, ale jest z kolei podatek od nieruchomości - nie to jest tematem wpisu, ale znalazłem ostatnio szukając info na temat rezydencji podatkowej i może się komuś przyda, Imo chyba dość obrazowo go tłumaczy (chociaż są małe błędy w tabelkach) - jak ktoś ma inne/lepsze źródło może podrzucić. Ale do rzeczy.

Jestem cały czas na tax at source (niem. Quellensteuer). Księgowa w robocie mi kiedyś powiedziała żeby na nim zostać jak najdłużej bo jest najkorzystniej. Ale im więcej czytam na ten temat, tym coraz bardziej się zastanawiam czy miała rację. Choćby przez fakt że są 2 miesiące w roku gdzie dostaje 2-krotną pensję, przez co proporcjonalnie większy podatek jest odtrącany w te miesiące. Są ponoć tylko 2 czy 3-kantony w CH które to potem wyrównują i zwracają nadpłaconą kwotę. Będąc normalnym podatnikiem tego problemu nie ma, bo płaci się podatek w ujęciu rocznym, nie miesięcznym. A to tylko jedna rzecz.

Kolejna to np. podatek od inwestycji. Jeszcze do końca nie wiem jak to działa, więc za wszelkie info z góry dzięki, ale ogólnie słyszałem że nie ma tutaj takiego. W związku z tym że mieszkam w CH i moja rezydencja podatkowa jest w zasadzie tutaj, to czy osiągając zysk z inwestycji w akcje, fundusze inwestycyjne lub lokaty, z których jak wiadomo w PL odciągane jest 19% od zysku - jest możliwość żeby tego podatku nie płacić? Ponoć trzeba ogarnąć certyfikat podatkowy z CH i dostarczyć bankowi w którym posiada się rachunek, ale ile w tym prawdy nie do końca wiem. Może ktoś z Was już to przerabiał? Z drugiej strony gdzieś natknąłem się na info, że podatek powinien być płacony w kraju w którym zaszło zdarzenie które prowadzi do obowiązku podatkowego, w tym przypadku inwestycja przez bank (niekoniecznie polski, ale oddział jest w PL). Jest umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, tylko co w przypadku gdy podatek naliczany jest w PL a w CH nie?

Na logikę byłoby pewnie lepiej zapłacić ten 1% podatku od majątku (nadwyżki od kwoty wolnej), niż 19% od każdego zysku.

#podatki #banki
  • 4
@madstorm ja kiedyś dawno pytałem w Pekao i Santander to średnio byli zorientowani i po kilku telefonach udało się wyjaśnić że jest opcja zwolnienia z podatku Belki gdy dostarczę certyfikat rezydencji podatkowej ale też zostałem poinformowany o możliwości wypowiedzenia umowy przez bank że względu na oferte/rodzaj konta/lokaty skierowane tylko dla rezydentów z PL. Trochę jak otwieranie konta w CH bez permitu, można ale koszt stosunkowo wysoki.
@snowboarder: jak dawno temu to było? Możliwe że rzeczy uległy zmianie od momenty wprowadzenia umowy CRS – Common Reporting Standard, która między PL i CH była ustalana w 2018.Tak czy inaczej będę niedługo w PL to się w banku dowiem. Nasza rezydencja podatkowa jest w CH, ale nadal jesteśmy obywatelami PL, więc to chyba nieco inna sytuacja od tej którą podałeś.

Dzięki za link. Wychodzi na to że to jeszcze