Wpis z mikrobloga

Szanowni,
Pijcie ze mną kompot (truskawkowy) - przesiadłem się w komputerze stacjonarnym (Ryzen 1600 x, Radeon RX 570 8gb, 16 gb ram) z W10 na Ubuntu Mate. Wcześniej miałem Mate na laptopach, także znam go co nieco. Obecnie staram się uruchomić Wiedźmina 3 ze Steama (klient Steam część gier natywnie odpala w Linuxie) i klienta Epic (zabawy z Lutris, Wine, Playonlinux). Nie jestem żadnym fanboywem W10 czy Linuxa, po prostu spodobał mi się otwarty OS. Gdyby ktoś miał garść uwag, spostrzeżeń - niech pisze.

#chwalesie #roklinuksa #ubuntu #linux
  • 25
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Mateuszop22: Raptem w trzy do pięciu gier spoza natywnie obsługiwanych. Dlaczego nie polecasz? NIe da się? WarThunder działa, celem jest odpalenie gier od Epic Games.
  • Odpowiedz
@cacum3: Uruchomienie Wiedźmina 3 to u mnie było jedno kliknięcie (no, dwa, jeśli wliczyć włączenie Enable Steam Play for all titles w ustawieniach Steama).

Jeśli chodzi o Epic to użyj po prostu instalatora z Lutris.net, również powinien zadziałać bez większych problemów - uruchomiłem w ten sposób Borderlands 3, też śmigało bez zająknięć.

Jeśli chodzi o tipy:
- Upewnij się że masz w miarę nowe sterowniki graficzne. Ubuntu domyślnie niestety nie ma ich zbyt aktualnych, ale Valve udostępnia repozytorium które możesz sobie dodać i załatwić tę sprawę. Aktualną wersję sterowników możesz
  • Odpowiedz
@cacum3: zanim cokolwiek zaczniesz robić zainstluj Timeshift i zrób sobie aktualnego snapshota. Jak po tym co napisał @kacperski1 coś by się wysypało, to minuta, masz system naprawiony i możesz się dalej bawić.
  • Odpowiedz
@ZupaWarzywna: 1600x Ryzen, RX 570. Dysk na nvme plus 1 Tb ssd i 3 Tb talerze. Egzotyka to raczej nie jest. Manager pakietów styknie (mam nadzieję, że zaznacza zależności)
  • Odpowiedz
@cacum3: Najprościej byłoby pewnie MultiWriterem, ale nie jestem pewien skąd go pobrać na Ubuntu (chyba że jest w repozytoriach, możesz sprawdzić). Za to najszybciej będzie użyć dd:

1. Podepnij pena, użyj komendy lsblk żeby wylistować urządzenia, znajdź tam pendrive (patrząc po rozmiarze), zapewne będzie to /dev/sdb lub /dev/sdc, ale zweryfikuj to
2. Pobierz iso Solusa, odpal terminal w folderze w którym je masz i użyj komendy:

sudo dd if=Solus-4.1-Budgie.iso of=/dev/sdb bs=1M;sudo sync;sudo
  • Odpowiedz