Wpis z mikrobloga

@Ahmed345: To zabawne bo masz sierp na avatarze, a zadruga jest ruchem ekonomicznie lewicowym i to wręcz skrajnie.
Bazuje na myśli Marksa, Nietzschego i Brzozowskiego z jego nacjonalizmem ploretariackim. Sam twórca ruchu Stachniuk był nazywany kolektywnym Nietzschanistą.
  • Odpowiedz
był socjalistą fakt nie zaprzeczę też że mógł wydawać swoje gazetki w okresie PRL-u . Są rzeczy z którymi mogę się z nimi zgodzić ale ich nacjonalizm i neopoganizm oraz lekki antysemityzm mnie odchęca
  • Odpowiedz
@Ahmed345: Nah. Ludzie zawsze w coś wierzą. Nawet jeśli nie w boga to stawiają na piedestale co innego. Złotego cielca, pieniądze albo dyktatora.
Niektórzy nawet czczą samych siebie popadając w skrajny egocentryzm albo wręcz kompleks boga.
Stachniuk ze swoim poganizmem nie był aż tak dosłowny. Powiedziałbym że bardziej chodzi o pewne wartości które dana kultura sobą reprezentuje.
  • Odpowiedz
@Ahmed345: Ale rozumiem o co ci chodzi. Nie ma co ukrywać że religia była wykorzystywana politycznie i dalej jest. Lecz raczej mamy do czynienia z uprzedmiotowieniem religii niź jej prawdziwą forma co jest też efektem skostnienia i zbiurokratyzowania się samej instytucji religijnej. Spotkało to chociażby i współczesny kościół.
Ale wydaje mi się, ze patrzenie na zajwisko wiary tylko przez taki pryzmat trochę ogranicza nasza perspektywę.
Co do nacjonalizmu nie widze w
  • Odpowiedz
@Ahmed345: @Al-3_x: Pierwotni zadrużanie to byli jednak bardziej polscy folkiści, niż neopoganie, natomiast wyznawcy Wielkiej Lechii w Polsce częściej przybierają postać lokalnych Gandalfów z czarodziejskimi kapeluszami z folii, czy też "szanowanych badaczy historii", którzy wyskakują do ciebie z drongami umieszczonymi w wiadomych częściach ciała, gdy sugerujesz, że Słowianie jednak nie uczyli starożytnych Greków cywilizacji, ale było dokładnie na odwrót, niż nacków z onkologii. ( ͡° ͜ʖ ͡°
  • Odpowiedz