Wpis z mikrobloga

@sevor6: Według współczesnych badań schizofrenia jest prawdopodobnie dziedziczna, więc nie ma żadnych predyspozycji społecznych, czy też uwarunkowań psychologicznych.
  • Odpowiedz
Według współczesnych badań schizofrenia jest prawdopodobnie dziedziczna, więc nie ma żadnych predyspozycji społecznych, czy też uwarunkowań psychologicznych.


@Rzajnchob: Czynnik społeczny jest istotny. Wystarczy sobie porównać przebieg schizofrenii w różnych kulturach i krajach. W krajach biedniejszych, o niskim poziomie rozwoju gospodarczego objawy są łagodniejsze.
  • Odpowiedz
Jakie osoby pod względem calosciowej sytuacji w zyciu

mają predyspozycję do wniknięcia w sieci schizofrenii?


@sevor6: o co Ci dokładnie chodzi? Nie rozumiem Twojego pytania.
  • Odpowiedz
@Rzajnchob: po czym się diagnozuje? Kryteria diagnostyczne oparte są na objawach. Jeżeli objawy ze względu na czynniki społeczne/środowiskowe są "niewyraźnie" to się nie diagnozuję. Znam kilka przypadków pacjentów gdzie granica między schizofrenią a osobowością schizoidalna jest bardzo cienka.

Dodatkowo w wielu publikacjach jest jasno napisane, że schizofrenia jest bardzo silnie dziedziczna ale nie ma dowodów na to, że jest to w 100%. To, że ktoś w rodzinie chorował na schizofrenie
  • Odpowiedz
@www_h: Dlatego napisałem że ,,prawdopodobnie” dalej za mało wiemy o tej chorobie, jednak cały czas idziemy do przodu. Pacjenci z schizofrenia mają podwyższony poziom dopaminy w jądrze półleżącym przegrody oraz w korze mózgowej. Z tego co narazie wiemy, za chorobę może odpowiadać mutacja 6 chromosomu C4.
  • Odpowiedz
Z tego co narazie wiemy, za chorobę może odpowiadaćmutacja 6 chromosomu C4.


@Rzajnchob:NIE. Ona sam w sobie nie odpowiada za występowanie schizofrenii. Jego mutacja zwiększa ryzyko wystąpienia. W Nauce dobór słów jest bardzo istotny.

Z Badań wynik, że jest wiele czynników genetycznych i ich wariantów. Kłania się tutaj zasada ekwifinalności.
  • Odpowiedz
@sevor6: Czynników jest mnóstwo, ale wspomnę jeden, szczególnie ciekawy. Otóż istnieje korelacja między budową ciała, a problemami psychicznymi, jakie dręczą ludzi o konkretnej konstytucji. I tak: typ pykniczny ma skłonność do schorzeń maniakalno-depresyjnych, a asteniczny, atletyczny i dysplastyczny choruje częściej właśnie na schizofrenię.
  • Odpowiedz