Wpis z mikrobloga

Dzikie pszczoły w Polsce
Hej hej. W najbliższym czasie muszę trochę ograniczyć odcinki serialu o pszczołach i będę pojawiać się nieregularnie. Zaczyna się nowy sezon i muszę się do niego przygotować a trzeba jeszcze znaleźć czas, żeby zarabiać na chleb. Dni ostatnio stały się dla mnie nielitościwie za krótkie ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Ale jeszcze dzisiaj o mojej ulubionej pszczole na zamówienie @Mlucek:
Baczni obserwatorzy tagu #dzicyzapylacze pewnie wiedzą, że moją ulubienicą jest pszczoła z awataru, czyli murarka makowa.
Tak naprawdę polska nazwa tej pszczoły brzmi murarka powojówka, ale ze względu na to, że zupełnie mi ta nazwa nie pasuje, używam murarka makowa, podając łacińskie uzupełnienie Hoplitis papaveris.

Co jest niezwykłego w tej pszczole?
To, że do budowania swojego gniazda wykorzystuje płatki kwiatów. Jest w tym coś tak egzotycznego a zarazem poetyckiego, że obserwowanie tego gatunku sprawia wrażenie przebywania na pograniczu magicznego świata.
Pszczoła wygryza kawałek płatka maku, zwija w kulkę, po czym transportuje do gniazda, by go nim wyłożyć. Przygotowane gniazdo oprowiantowuje pyłkiem, składa jajo, po czym zakopuje gniazdo, tak że nie ma po nim śladu.

Dlaczego jest jedna z moich ulubionych pszczół?
Bo jest dobitnym przykładem niezwykłości naszych polskich dzikich pszczół. Muszę też przyznać, że trochę sfiksowałam na jej punkcie ;) Poświęciłam jej bardzo dużo czasu, czytając opracowania, badania i poszukując materiałów na jej temat. Nie mówiąc już o godzinach wyleżanych i wysiedzianych przy dziurkach wyłożonych makiem. Latem muszę poprosić kogoś, żeby zrobił mi zdjęcie, bo to dość interesujący widok :))

Tu więcej o murarce makowej (Hoplitis papaveris): https://dzicyzapylacze.pl/murarka-makowa-hoplitis-papaveris/
A tutaj nowe niepublikowane jeszcze zdjęcia makowej, które dzisiaj zamieściłam na blogu: https://dzicyzapylacze.pl/dodatkowe-zdjecia-murarki-makowej-hoplitis-papaveris/

A jak zwykle reszta w komentarzach.


(fot. własna)
M.....e - Dzikie pszczoły w Polsce
Hej hej. W najbliższym czasie muszę trochę ograni...

źródło: comment_1581503089DPxhQWuC3yRyF1iGDubScU.jpg

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
@moon_bluebird: Zafiksowałam się na tej pszczole makowej. Ciągle się uczę fotografować a nie mrożę pszczół i nie robię innych dziwnych rzeczy, by zdobyć ujęcie. Nie jestem zadowolona do końca z dotychczasowych zdjęć. Idę na żywioł i jak największą przyjemność z obserwacji a na zdjęciach widzę mój brak warsztatu :/
Lubię to, chociaż czasami po całodniowym siedzeniu bez rezultatów przy jakimś gnieździe klnę jak szewc. Sam wiesz, jak to jest ;)
Brakuje
M.....e - @moon_bluebird: Zafiksowałam się na tej pszczole makowej. Ciągle się uczę f...

źródło: comment_1581531564q7kNcZlcqEDQkn1iPcssat.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz