Wpis z mikrobloga

swoja droga pamietam jak kiedys przed kosciolami wystawiana byla woda swiecona w beczce z kubkiem na lancuszku, gdzie kazdy tam niby mogl sobie nabrac i przelac, niezle siedlisko bakterii
od solonej wody też bym się zrzygał


@krytyk__wartosciujacy: Woda święcona nie jest solona. Za to zawiera wiele "kultur bakterii". Między innymi kałowe.
Pewnie poili ją "świeżo święconą" czyli taką w której nikt nie maczał jeszcze niemytych paluchów.

https://zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/438550,bakterie-kalowe-w-wodzie-swieconej-czy-to-grozne-dla-zdrowia.html

Może wiedziała co można spotkać w wodzie święconej i odruchowo się porzygała.
sól się rozsypuje, żeby przegonić złe duchy


@krytyk__wartosciujacy: To ma sens ( ͡° ͜ʖ ͡°)-
Pewnie złe duchy mają nadciśnienie i dlatego unikają soli.

A jaka to ma być sól? Jodowana? Kamienna czy warzona? Himalajska, wypadowa czy tfu "koszerna"?

Gdzie o tej soli czytałeś? Żydolewacka wikipedia jak zwykle kłamie.

Woda święcona jest używana podczas sakramentu chrztu świętego oraz jako sakramentalium, m.in. do
@krytyk__wartosciujacy: Na mój prosty umysł to są osobne "sakramentalia" ale co się pośmiałem czytając to moje.
Dzięki. (ʘʘ)

Mają tam niestety nieegozrcyzmowane klawiatury. Demon zawładnął spacją.

Użycie sakramentaliów należy do kompetencji każdego kapłana. Ich mocjest uzależniona od osobistej wiary kapłana i od współpracyprzyjmującego dane sakramentalium przez akty wiary, miłości i żalu.