Zapraszam na podsumowanie 19 kolejki Energa Basket Ligi. #plk #ebl #koszykowka
Znów bez niespodzianek, choć było blisko. Zespoły z miejsc 6-11 dzielą tylko dwa punkty różnicy, co oznacza, że okres po superpucharze będzie gorący!
Trochę późno, bo już za 40 minut zaczynamy 20 kolejkę, ale egzaminy miały pierwszeństwo :D

Ktoś ostatnio pisał, że znika przewaga własnej hali - nie w tej kolejce, bo sumarycznie mamy 6:2 dla gospodarzy.

Wołam:
@cult_of_luna, @Tobiass, @The_DiceMan, @Staruch, @jimi121, @marcinmosakowski, @jankielsynpasterza, @starypijany123, @StretchyFrog, @zielony_janusz, @shigeno14
---------- ----------
29.01.2020
20:00
Legia Warszawa (89) vs Stelmet Zielona Góra (97)
Powiedziałbym, że było blisko. Bardzo przyjemny mecz do oglądania, walka do końca, świetna 3 kwarta w wykonaniu Legionistów (32:24), trochę wynagrodziła niesmak związany z zachowaniem kibiców na nowej hali ;) Wygrał zespół lepszy, trochę zbyt było to widać na przestrzeni 4 kwart. Gratulacje do Jarosława Zyskowskiego za nowy rekord życiowy, w moim podsumowaniu też jest za to wyróżnienie. Przewaga zespołu z Zielonej Góry mogłaby być o wiele większa, ale widocznie na Bemowie nikomu trójki nie wpadają (Legia 5/16, Stelmet 10/28).
Liderzy:
Legia: Michalak (20pkt. 7zb. 6a.) Milovanović (22pkt, 7zb. 7 wymuszonych fauli)
Stelmet: Zyskowski (29pkt, 6zb. 8 wymuszonych fauli – a później 9/10 z osobistych), Koszarek (20 pkt. w 18 minut!) i Radić, bo te rzuty hakiem z półdystansu jednak wpadały (19pkt. 13zb)

31.01.2020
17:45
PGE Spójnia Stargard (78) vs Trefl Sopot (69)
Źle się to oglądało, przez pierwsze 5 minut praktycznie zerowa skuteczność po obu stronach, a później przez 3 kwarty takie przecieranie się (w żadnej z nich nie padło powyżej 19 pkt dla którejś z drużyn). Trefl mocno obstawiał Cowelsa – pierwsze punkty dopiero w drugiej połowie – ale nie wykorzystał swojej przewagi pod koszem – tu zasługa obrońców Spójni, bo Foulland i Leończyk rzucili po 3 punkty. Trefl dobiły faule – Kolenda wyleciał za 5, po cztery miało sześciu innych zawodników! Cały zespół ciągnął Medlock, jednak dobre zawody rozegrał Gintvainis i wracający po kontuzji Tomasz Śnieg.
Liderzy:
Spójnia: Gintvainis (19pkt. i ogólny play-making), Cowels (19pkt. 8 zbiórek w obronie, 7 wymuszonych fauli)
Trefl: Medlock (20pkt, 7/8 za dwa)

01.02.2020
17:30
MKS Start Lublin (88) vs King Wilki Morskie Szczecin (65)
Wilki ugryzły w pierwszej kwarcie, ale później gospodarze wskazali na kilka różnic między zespołami. Przegrać zbiórki 39 do 24 mówi samo przez siebie. Wiadomo, koszykówka nie jest sportem indywidualnym, ale duży wpływ na wynik drużyny ze Szczecina miała słaba dyspozycja McCauleya, który to tak katował poprzednich rywali Wilków. Rewanż za pierwszą rundę – jak najbardziej. Lubię oglądać Start i życzę im jak najlepiej. Brenton Lemar powiedział, że każda akcja Startu zaczyna się od dobrej obrony i mam nadzieję, że PLK jednak przy tej obronie i fizyczności zostaniemy :D
Liderzy:
Start: Lemar (25pkt. 6zb.), Carter (19pkt. 5zb.) i Borowski (13pkt. 8zb)
Wilki: Melvin (17pkt. 7zb.) Ware (16pkt. 5as.)

01.02.2020
19:30
BM Stal Ostrów Wielkopolski (87) vs MKS Dąbrowa Górnicza (77)
Stal wciąż ma swoje problemy, MKS bez Artisa rzuca im 77 punktów jednocześnie mocno przegrywając zbiórki (+10 dla Stali) oraz asysty (+13 dla Stali) – coś jest nie tak. Jeżeli Ostrowianie chcą dalej gonić za play-offami, to muszą pewniej wygrywać takie mecze.
Liderzy:
Stal: Szymkiewicz (19pkt. 4zb. 4as. w 20 minut), Żołnierewicz (15pkt. 6zb. 7/9 za dwa)
MKS: To była raczej praca zespołowa :D

02.02.2020
14:00
Anwil Włocławek (76) vs Enea Astoria Bydgoszcz (70)
Derby kujawsko-pomorskiego trochę bardziej ekscytujące niż powinny być. Pozdrowienia dla dużej grupy kibiców w Bydgoszczy, którzy o ile dobrze pamiętam, zajęli w Hali Mistrzów dwa sektory (wynik porównywalny z noworocznym meczem Spójni z Kingiem). Swoje zrobił też sprzęt od emocje.tv oraz otwarta transmisja na YouTube i Facebook’u - łącznie około 13 tysięcy w peak’u, ponad 60 tysięcy wyświetleń już po transmisji, co daje 4 najczęściej oglądany film na kanale EBL, a liczba ta pewnie jeszcze trochę urośnie. Mała wtopa - kibic z okolic żylety Anwilu krzyczący “Kobe, Kobe…” w trakcie 24 sekund ciszy, ale pewnie zadziałały procenty. A mecz? To już chyba każdy zainteresowany oglądał :) Byłoby wyżej, ale Anwil tylko 7/30 za trzy, w tym Karolak 2/9 i Ledo 2/10.
Liderzy:
Anwil: Dowe (22 pkt, 9zb. 11 wymuszonych fauli - ale skuteczność z gry kiepska), Jones (12 pkt. 13zb.)
Astoria: Zębski (11pkt. 10zb.), Kemp (12pkt. 12zb. - double double double?)

02.02.2020
15:00
Hydrotruck Radom (71) vs Polski Cukier Toruń (72)
Hydrotruck walczył do końca (ostatnia kwarta 24:16), ale nie wywalczył. Toruń dwie kolejki do tyłu, zbiera siły - myślę, że w perspektywie czasu udowodni w lidze to co musi. Bardzo dobry mecz Trottera - walczył gdzie mógł, zabrakło minimalnie skuteczności (41% z gry). W Toruniu siły trochę bardziej rozłożone, swoje robił Cel, Aminu, trochę gorzej Weaver i Hornsby. Patrząc na mecz jako całość, uważam, że spokojnie wynik mógłby być na korzyść Radomian.
Liderzy:
Radom: Trotter (19pkt. 9zb. 6as.), Bogucki (14pkt. 7zb.), Lindbom (19pkt. 4zb. 3as.)
Cukier: Cel (14pkt. 7zb. 4as.), Aminu (12pkt. 6zb.), Hornsby (13pkt. 4zb.)

02.02.2020
16:00
GTK Gliwice (111) vs Polpharma Starogard Gdański (99) – po dogrywce (15:3)
Najbardziej wyrównany mecz kolejki, choć sam wynik tego nie pokazuje, ale kiedy spojrzymy na kwarty (22:27 20:27 27:22 27:20), to dla ludzi, którzy doceniają takie “przyjemne” rozkłady liczb, było to czyste, statystyczne niebo. Nie inaczej, doprowadziło to do OT, w której wygrał bardziej energetyczny zespół (na fali, wygrali 3 i 4 kwartę). Polpha walczy jak może, ale w 10 zawodników, z problemami finansowymi, ze znikającym prezesem - ciężko jest coś ugrać. Szacunek dla kibiców, którzy z dość ciekawym transparentem (kociewskiej wiary), wybrali się na drugi koniec Polski. Jeżeli chodzi o aspekty sportowe - zbiórki przegrane prawie 20, kilka asyst mniej… to tylko odzwierciedlenie problemów o których wspomniałem.
Liderzy:
GTK: Furstinger (24pkt. 13zb. 5as.), Mondy (22pkt. 5zb. 7as.)
Polpha: Williams (24pkt), Hicks (18pkt), Wilkins (16pkt. 13zb.)

02.02.2020
17:30
Asseco Arka Gdynia (86) vs WKS Śląsk Wrocław (73)
Kolejny ważny mecz dla Arki (w perspektywie walki o top3, bo oprócz Stelmetu i Anwilu czeka Start i Toruń), a także dla Śląska (już trochę mnie znudziły te przepychanki na miejscach 7-9). Arka kontrolowała całe spotkanie, Śląsk próbował dojść w końcówce, ale było już za późno. Z luźnych komentarzy, trochę śmieszno, trochę straszno, bo Bostic dalej nie może się wstrzelić (2/10 za trzy, ale to i tak podobny poziom co 4/12 Łączyńskiego), Hrycaniuk i Wyka wciąż w uśpieniu, ale może to wina Dziewy i Chrabascza, bo Humphrey za wiele nie pokazał.