Wpis z mikrobloga

Siema Mirkujący-Programujący! ( ͡º ͜ʖ͡º)

Mamy dla Was drugi wpis z serii Zarządzanie zasobami w C++! ( ͡ ͜ʖ ͡) Mariusz Jaskółka robi niezłą robotę (ʘʘ)

Dzisiaj na tapetę wchodzi std::move(...), czyli dlaczego, skąd, jak i po co ()

https://cpp-polska.pl/post/zarzadzanie-zasobami-w-c-2-semantyka-przenoszenia-stdmove ()

W poprzedniej części tego cyklu pokazane zostały metody poprawnej i eleganckiej obsługi alokacji i zwalniania zasobów – wzorzec projektowy RAII. Pominięte zostały jednak kwestie kopiowania, współdzielenia i przenoszenia zasobów. Rzadko jest przecież tak, że zasób jest potrzebny jedynie przez jeden blok kodu. Zwłaszcza że tendencja w inżynierii oprogramowaniu jest taka, że bloki kodu powinny być małe. Zajmijmy się więc tym tematem.



Miłej lektury wszystkim!
Pobierz CppPolska - Siema Mirkujący-Programujący! ( ͡º ͜ʖ͡º)

Mamy dla Was drugi wpis z ser...
źródło: comment_1580976741UTYJ6VqupEhdggCJTZdsmS.jpg
  • 25
@Qwertylion: tak, i ciekawe jak byś chciał pisać cokolwiek modułowego. Wsparcie rusta dla bibliotek współdzielonych to śmiech na sali. Rust jest fajny, pomysłowy, ale jeszcze niezbyt dojrzały.
Czytając ten krótki wpis, po raz kolejny utwierdzam się w przekonaniu, że C++ to świetny przykład jak nie powinien wyglądać język obiektowy. C++ to świetne rozszerzenie C, w sam raz do programowania na poziomie systemu, lub systemów wbudowanych, nic więcej.
Rust jest fajny, pomysłowy, ale jeszcze niezbyt dojrzały.


@jm4R: W zasadzie to nie wnosi niczego nowego poza nieco bardziej rozbudowaną kontrolą błędów, których dobry programista nie popełnia, a którą mniej dobry może zastąpić narzędziami do statycznej analizy kodu. Nie wróżę mu jakiejś błyskotliwej kariery. C++ jest trudny do zastąpienia w wielu obszarach, gdyby było inaczej już dawno zastąpiłaby go Java.
@milo1000: c++ nie jest językiem obiektowym! Jest jedynie zorientowany obiektowo a to duża różnica. C++ jest wieloparadygmatowy. Prawda, że w obecnych czasach jest to słabe, ale ten język jest przecież dziadkiem.
Brak ściśle zdefiniowanego paradygmatu czyni ten język bardziej uniwersalnym.


@slx2000: no właśnie co czyni go w dzisiejszych czasach bezużytecznym, bo technologii jest mnóstwo i na wszystko znajdziesz prostszą alternatywę (w 2020 to jest najważniejsze, bo liczy się szybkość, prostota i łatwe wdrażanie stażystów i nowych). Do tej pory wyjątkami były jedynie miejsca gdzie potrzebny był duży performance (teraz wchodzi Rust na rejony) albo właśnie możliwość zredukowania użycia pamięci (czyli embedded z
@JakTamCoTam: Nie twierdzę, że C++ jest dobry absolutnie do wszystkiego (nie ma takich języków), ale z pewnością jest jednym z najbardziej uniwersalnych języków programowania. Jest też bardziej wymagający jeżeli chodzi o poziom programisty i fakt, nie da się go nauczyć kolesi z łapanki na dwudniowym bootcampie, ale w zamian daje ogromne możliwości, niespotykane w żadnym innym języku.
Wielu od lat wróży, że C++ zdycha, że to niszowy język, że zastąpi go
Wielu od lat wróży, że C++ zdycha, że to niszowy język, że zastąpi go Rust itp. Nic z tych rzeczy.


@slx2000: chciałbym w to wierzyć, bo zakochałem się w tym języku przez to jaką wolność wyboru oferuje i może trochę przez sentyment. Niemniej jednak spójrz na ilość ofert pracy, które nie wynikają z tego, że trzeba utrzymać stary kod w telecomie po dziadkach czy innego winApi. Po kilka na miasto a
@slx2000: Ale ja nie piszę tego dla dobra programistów C++, tylko swojego i świata.

C++ musi umrzeć (niestety, znając świat, nie umrze), bo za 30 lat nikt nie będzie w stanie opanować nagromadzonego przez lata stosu gówna napisanego w tej skrajnie niebezpiecznej parodii języka programowania i będą wręcz z jego powodu umierać ludzie...

Aha: nie mówię o C. C jest całkiem eleganckim językiem, ale niestety równie niebezpiecznym.