Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mireczki mieszkające w #szwajcaria potrzebuje porady.

Dostałem zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną do Szwajcarii. Jest to kanton Schwyz, bo słyszałem, że ma to znaczenie. Stanowisko to inżynier konstruktor przy projektowaniu maszyn.

Jakie zarobki pozwolą utrzymać mi żonę i dziecko i żyć na jako takim poziomie? Da w ogóle radę odkładać coś z jednej pensji?

Proszę też o namiar na jakiś strony z wynajmem. Chciałbym się zorientować jak to wygląda na miejscu.
  • 15
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@fuck_it_all: ja znam angielski. Niemiecki bardzo podstawy, co zaznaczyłem w CV. Co prawda użyłem się go 6 lat w szkole, ale to było ze 20 lat temu. Słówka znam, mocno do odświeżenia.
@AllOver: praktycznie jedyna strona z ofertami na wynajem https://www.homegate.ch/rent/apartment/region-schwyz/matching-list

oprócz tego licz ubezpieczenie zdrowotne ~280chf za osobę. Nie wiem jak dzieci są ubezpieczane.

Subiektywnie bardzo, bo żyję jako singiel w innym kantonie: Jedzenie kosztuje średnio 3x tyle co w Polsce. Podatki do 20%. Możesz już jako tako wyliczyć, granica opłacalności od ok 6k, życie na poziomie zależy od definicji ;) ale zgaduję że 8k chf wystarczy, 10k i więcej to już
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AllOver: @rotflolmaomgeez: immomapper.ch jest lepszy, bo agreguje różne strony (w tym homegate)

Ile masz doświadczenia? Jeśli kilka lat, to 8k powinno być osiągalne bez problemu.

Pamiętaj o doliczeniu ubezpieczenia zdrowotnego przy obliczeniach wydatków, dla rodziny wyjdzie z 500-1000 franków miesięcznie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@AllOver: to ja bym się spodziewał, że dostaniesz 10k bez problemu - powinno bez problemu wystarczyć i jeszcze pewnie zostanie, chyba że wysłałbyś dziecko do prywatnej szkoły i miał bardzo rozrzutny styl życia, to wtedy mogłoby być na styk
@AllOver: Jakbyś chciał poszukać mieszkania wygodniej z mapki to lepsza jest ta stronka: https://www.immomapper.ch/en/map?lat=47.0258&lng=8.6911&zoom=12&type=rent&propertyMaintype=apartment%2Chouse%2Croom&sort=relevance&age=9999
Aczkolwiek oferty mogą być nieaktualne, bo to agregator i czasami wiszą kilka dni dłużej niż na stronach z których pochodzą.
@rotflolmaomgeez: na dzieci mniej wiece polówka ubezpieczenia tego co dorosły 120-150 CHF. Nie zgodzę się z tym że jedzenie 3x dorższe. Imo jest mniej więcej 1:1, wręcz nawet większość produktów jest tańszych (mowa tu o podejściu
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Maciejo94: nie przeprowadziłem się. Bo covid się zaczął i zrezygnowałem, ale ofertę pracy otrzymałem. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Da się znaleźć pracę z samym angielskim. Zależy też w jakiej branży jesteś konstruktorem