Wpis z mikrobloga

Siema mirki mam problem, zamontowałem ziomkowi w laptopie dysk "ADATA 256GB M.2 PCIe XPG SX8200 Pro" nie jestem pewien czy dokładnie ten bo nie mam jak sprawdzić a kumpel średnio into komputery więc mi nie sprawdzi. Na początku wszystko chodziło spoko ale po czasie zaczynało go odcinać i wyłączał się system w randomowych sytuacjach. Laptop to lenovo legion y520. Zastanawiam się czy dysk jest pieprznięty czy może slot w laptopie niedomaga nie mam pomysłu. Ktos spotkał się z podobnym problemem? Zależy mi żeby to ogarnąć jak najszybciej bo koniec semestru się zbliża, musi robić projekty w autocadzie a randomowo wykrzacza mu sie komp ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#laptopy #komputery #pcmasterrace #kiciochpyta #windows
  • 3
@holydreams: a ustawiłeś overprovisioning czy partycja na 100% powierzchni? Jak nie ustawiłeś to dysk nie ma gdzie relokować bad sektorów i stąd zamieszanie. Przeskanuj go smartmontools pod linuxem na extended smart test i zobacz czy są błędy.
@holydreams: jak jest w sumie wykorzystane 100% miejsca to będzie problem. Na dajmy na to 500GB powinno się zostawić 10% czyli 50GB nieprzydzielonego miejsca na końcu żeby kontroler miał z czego brać zapasowe sektory.
Co do toolsów to jest wersja na win: http://sourceforge.net/projects/gsmartcontrol/files/1.1.3/gsmartcontrol-1.1.3-win64.zip/download czcesz zrobić extended test który potrwa kilkanaście minut do kilku godzin i zobaczyć test report czy są błędy.