Wpis z mikrobloga

Mam dwa pytania do osób którzy potrafią w książki.

Która forma przekazu jest poprawa?

Przykład 1a:
W złocistych promieniach słońca, wygrzewa się młoda para, piękna Anita i urokliwy Jacek, nagle Anita pyta: — Czy mógłbyś podać mi wody? — Jacek podaje Anicie szklanek kilka, odpowiadając: — Tuż dla Ciebie mogę zrobić wszystko.

Przykład 2a:
W złocistych promieniach słońca, wygrzewa się młoda para, piękna Anita i urokliwy Jacek. — Czy mógłbyś podać mi wody? — pyta Anita. — Tuż dla Ciebie mogę zrobić wszystko. — podając Anicie szklanek kilka.

Która w tym przypadku forma jest poprawna i którą bardziej preferujecie?
1a czy 1b?

————

Teraz pytanie które mnie najbardziej nurtuje:

Przykład 1b:
— Ależ dzisiaj piękna pogoda! — oznajmił Marek. — Szkoda tylko, że nie pada — dodał Patryk.

Przykład 2b:
— Ależ dzisiaj piękna pogoda! — Oznajmił Marek. — Szkoda tylko, że nie pada — Dodał Patryk.

Który przykład jest poprawny? 1b czy 2b?

Czy po wypowiedzi bohatera trzeba opis wydarzenia »zawsze pisać z małych liter«?

Jak w podanym przykładach 1b i 2b, „oznajmił” i „dodał” czy z małych liter piszę się »tylko« czasowniki gdy »zaczynają« opis.

#kiciochpyta #ksiazki #piszeksiazke
  • 7
  • Odpowiedz
  • 0
@Nerlo: Co do drugiego przykładu nie mam już więcej pytań, ale wytłumacz mi czemu przykład 1a nie jest poprawny?
Spotkałem się już nie raz z taką formą zapisu w książkach.
  • Odpowiedz
@aptitude: 2a jest niepoprawny z powodu braku wielkiej litery przy "podając", zreszta całe to ostatnie zdanie jest niezbyt poprawne. Gdyby nie ten błąd czytałoby się to lepiej niż 1a.

Jeśli chodzi o mała lub wielką literę po kwestiach dialogowych, to tak w skrócie mała literą piszemy didaskalia, czyli coś co opisuje sposób mówienia. Musi wtedy wystąpić czasownik mówienia, np. "Idę - powiedział Jacek". Składnia w didaskaliach to orzeczenie+podmiot.

Jeśli nie opisujemy
  • Odpowiedz
  • 0
@zbiczek: Dzięki za wytłumaczenie, wreszcie mam zasadę której mogę się trzymać, w nocy będę musiał poprawić całą książkę według zasad których mi napisałeś. Teraz piszę kolejny rozdział.
  • Odpowiedz
  • 1
@zbiczek: Kurczę, dzięki za podesłanie mi tego artykułu. Chyba zrobię dziś sobie dzień wolny od pisania na rzecz dokształcania się.
Naprawdę bardzo dobry artykuł uczą na przykładach i fajnie tłumaczą.

@zbiczek: Jestem Ci winny piwa!
  • Odpowiedz