Wpis z mikrobloga

Szukając sposobów jak zainwestować oszczędności w Norwegii doszedłem do punktu gdzie sobie uświadomiłem, że klasyczne lokaty nawet nie pokonują tutaj inflacji. Zacząłem przyglądać się Funduszom, funduszom indeksowym jednak ilość informacji i nowej terminologii jest bardzo duża a temat mnie zainteresował. Jakie źródła polecacie aby się dokształcić od podstaw o inwestowaniu?
I może mi ktoś wyjaśnić co dokładnie się kupuje inwestując w ETF? Jeżeli dobrze rozumiem to:
Akcje to udziały w firmie i jej zyskach, dywidentach
Fundusz akcyjny to zdywersyfikowany pakiet jednak pobierający duże opłaty za zarządzanie aktywne
Fundusz indeksowy to zdywersyfikowany pakiet z niskimi opłatami bo stara się jedynie podążać za indeksem więc jest to pasywne zarządzanie
ETF to jest ??? Myślałem na początku, że po prostu fundusz indeksowy którego udziałami można handlować na giełdzie jednak widzę, że opłaty są często 5-6krotnie niższe, dlaczego?
#inwestowanie
  • 3
@PanTechnik: Co?! Co nazywasz lokata w NO? Fundusze owszem- oplacaja sie tu, minimum 10 lat- W Polsce podatek Belki- u nas mamy swoj. Tez wysoki. Nie ruszaj indeksow jesli sie nie znasz. Sparefond niech jest twoim kumplem na poczatek. Nie wymadrzam sie, dobrze zycze- trzeba sie najpierw ‘zapoznac’ z opcja :)