Wpis z mikrobloga

Dzikie pszczoły w Polsce - gatunek 13/450 #dzicyzapylacze
Nożycówka świerzbnicówka (Chelostoma rapunculi)
Artykuł jest fotograficznym zapisem zamykania gniazda przez tę pszczołę. Gniazduje ona w martwych gałęziach, w drewnie – w wygryzionych przez inne owady chodnikach, trzcinie a także w strzechach. Charakterystyczne dla niej jest zamknięcie gniazda, na które składają się małe kamienie umieszczane w miękkiej zaprawie. Po wyschnięciu zatyczka gniazda staje się twarda.
Więcej zdjęć w komentarzach.
Tu artykuł: http://dzicyzapylacze.pl/nozycowka-swierzbnicowka-chelostoma-rapunculi/

Dzisiaj dwa wpisy. Niektórzy z Was ( ͡~ ͜ʖ ͡°) deklarowali, że będą mieli ochotę budować pomoce dla pszczół (miejsca lęgowe, w których mogą się rozmnażać dzikie pszczoły). Z tego powodu drugim wpisem jest artykuł o tworzeniu pomocy z czarnego bzu. Moja propozycja #diy
Wybierając różne gałęzie, mamy pełne spektrum uzyskiwanej średnicy oraz grubości pomocy gniazdowej. Młode pędy mają cieńsze ścianki a starsze grubsze.
Więcej zdjęć w komentarzach.
Tutaj artykuł: http://dzicyzapylacze.pl/czarno-bialy-bez/

W razie pytań - jestem do dyspozycji.
Pamiętajcie, że oprócz miejsc gniazdowania, pszczoły potrzebują też pokarmu dla siebie i swojego potomstwa. Po inspirację w tym temacie zapraszam do zaprzyjaźnionych Dzikich Pszczół na Kanał YouTube z pożytkiem.

Pobierz
źródło: comment_q5uPnKPd5UAwNFAKfE6OzeJ8UGVu0uOH.jpg
  • 21
Gniazdo murarki ogrodowej (Osmia bicornis) i miesierki niedopaski (Megachile versicolor) w młodych pędach czarnego bzu.

Murarka ogrodowa (Osmia bicornis) gniazdo zamyka korkiem ze śliny i błota lub gliny. Widać na wierzchu charakterystyczne dla tej pszczoły „pofalowane” ukształtowanie zatyczki.

Miesierka niedopaska (Megachile versicolor) – zamknięcie gniazda z materiału roślinnego – najczęściej są to fragmenty liści róż i tarnin.
Pobierz
źródło: comment_qnmRe9jS10KrIh5yZYTe1b7YJm0h2LbO.jpg
nie wystarczy w sumie trochę wytępić szerszeni? Gnojki na mojej wiosce panoszą się z roku na rok coraz mocniej


@cecyl: Wbrew obiegowej opinii dieta rodzimych szerszeni nie opiera się na pszczołach, lecz na muchach:

Stopień drapieżnictwa u os społecznych jest różny u różnych gatunków. Zdecydowanymi drapieżnikami są szerszenie jednak wbrew powszechnie panującej opinii dietę naszego szerszenia Vespa crabro nie stanowią pszczoły, a głównie muchy (ok 90%), a także pająki i inne
@PanNocebo: Tu możesz zobaczyć, jakie gatunki można spotkać w domku dla owadów.
Ze względu na to, że są to owady samotne (nie tworzą społeczeństw i się nie organizują), są bardzo łagodne i można je obserwować z bliska. Mogą też żyć obok siebie. Gatunki os czy grzebaczy gniazdujących w domkach to gatunki odżywiające się pokarmem roślinnym, jednak dla swoich larw polują na owady i pająki. Nie polują one na pszczoły obok
@PanNocebo: Cieszę się, że się spodobało. Mnie z każdym gatunkiem zachwycają coraz bardziej. Gatunki budujące z gliny, pisaku, kawałków drewna, kawałków roślin. I są to rzeczy, które można mieć na wyciągnięcie ręki, chociaż wydawałoby się, że najfajniejsze gatunki spotyka się za granicą.
Jeżeli Cię to interesuje, to przeczytaj o pszczołach, które występują w Polsce i zakładają gniazda w muszlach, albo wyściełają gniazda wycinanymi samodzielnie kawałkami płatków maku. Istna magia!
Pobierz
źródło: comment_0K844DLQ31Y7Np7yTxH0Fp9ppjgcjR4q.jpg
@Counterfeit_ to samotne pszczoły. Są łagodne jak motylki. Należą jednak do żądłówek, więc posiadają żądło. Niektóre potrafią nim przebić ludzką skorę, niektóre nie. Nie jest to też zbyt bolesne. Są nieagresywne i nie bronią gniazd, więc można bez obaw zbliżać się do gniazd. Atakują jedynie w przypadku bezpośredniego zagrożenia, np. gdy ściśnie się je ręką, więc wielu wieloletnich hodowców przekonanych jest że te pszczoły nie posiadają nawet żądeł ;)