Wpis z mikrobloga

@ruum: Ja bym się nie śmiał. Microsoft realizuje swój genialny plan kontroli użytkowników komputera.
W 2006 roku czy wcześniej Stallman opisał bardzo ciekawą rzecz, projekt Palladium (jakoś tak) od Microsoftu, który ma sprawić, że każdy komputer będzie odgórnie sterowany przez Microsoft. Na zasadzie, że mail będziesz mógł odczytać na danym komputerze, a w razie czego - zablokować dostęp.

Powiedzmy, że wycieknie dokument z NSA mówiącym o tym, że (na przykład,
  • Odpowiedz
Powoływanie się na Stallmana w czymkolwiek powiązanym z technologią


@koneser_azbestu: Faktycznie, najlepiej olać gościa, który wręcz zdefiniował dzisiejszą informatykę XD
I to, że nie musisz płacić za oglądanie filmów (jak w JU ES EJ - kodeki są płatne)
  • Odpowiedz
Torvladsem


@koneser_azbestu: Nie zgodzę się. Gdyby nie Stallman to nie dość, że nie byłoby Linuksa to bardzo wiele rzeczy by nie powstało.

A prawdopodobnie gdyby Linux nie powstał, powstałby Hurd i to on byłby forsowany.
  • Odpowiedz
w WIn8 i tego się bał Gaben i to spowodowało pracę nad Steam dla Linuksa


@fervi: Trochę foliowe czapeczki tak beż źródeł. Gaben się bał, że Windows od wersji 8 będzie miał coraz bardziej blokowaną możliwość instalacji oprogramowania nienamaszczonego przez microsoft. Nawet do takich planów doszło na biedniejszych urządzedniach z windowsem i tych Windows RT (czy jakoś tak). Obawy Gabena brały się stąd, że microsoft strore jest konkurencją dla steama stąd "przypadkiem" mogłoby się zdarzać, że np steam instalowany spod sklepu m$ nie działa prawidłowo. Na potwierdzenie tego niech posłuży przykład, że nawet oficjalne aplikacje od M$ potrafią działać jak gówno będąc instalowanym z ich sklepu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie oszukujmy się,
  • Odpowiedz
Gaben się bał, że Windows od wersji 8 będzie miał coraz bardziej blokowaną możliwość instalacji oprogramowania nienamaszczonego przez microsoft.


@Kryspin013: I o tym pisał Stallman w 2006 roku.
https://www.gnu.org/philosophy/can-you-trust.pl.html

To był artykuł, który siadł mi na mózg. Bo to właśnie było forsowane z Windowsem 8. Każda aplikacja miała być podpisana, chociaż skończyło się na tych, co uruchamiają się przy starcie systemu (i słynnych kontrowersjach z
  • Odpowiedz
To był artykuł, który siadł mi na mózg. Bo to właśnie było forsowane z Windowsem 8


@fervi: Forsowane to duże słowo. Już bardziej "forsują" to w windows 10. Ciekawy jestem kiedy i czy wymuszą na ludziach korzystanie z UWP zamiast klasycznego winapi. Coraz więcej składników systemowych zaczyna z tego korzystać.

Dzisiaj faktycznie jest legendarny (:P), natomiast powstał Linux i nie było większego sensu pchać się we własne jądro. Dzisiaj jest
  • Odpowiedz
Ciekawy jestem kiedy i czy wymuszą na ludziach korzystanie z UWP zamiast klasycznego winapi.


@Kryspin013: Są systemy na tablety czy coś, w których jest UWP tylko możliwe do uruchamiania. Jak chcesz aplikację WinAPI to Wine (serio xd gdzieś na Phoronix o tym czytałem [Wine pod WSL])

Wygrał wolny rynek ¯_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯


@Kryspin013: Prawda. Warto na wszelki wielki obserwować Hurda, jak Linux i
  • Odpowiedz
Są systemy na tablety czy coś, w których jest UWP tylko możliwe do uruchamiania.


@fervi: O tym ci pisałem wyżej jak wspominałem o windows RT

Jak chcesz aplikację WinAPI to Wine (serio xd gdzieś na Phoronix o tym czytałem [Wine pod
  • Odpowiedz
Pewnie akceleracji 3D nie ma, natomiast Windows nie służy do grania


@fervi: Powodzenia z uruchamianiem programów graficznych albo jakichkolwiek, które chociaż minimalnie wykorzystują GPU do rysowania UI.
  • Odpowiedz