Wpis z mikrobloga

#astrofoto #astronomia #astrofotografia #kosmos

Pytanie do ekspertów. Chcę kupić teleskop- swój pierwszy, ale nie pierwszy jaki zobaczę i dotknę w życiu, który będzie zdatny do wizuala dla planetek i trochę DS. Oprócz tego w przyszłości jestem zainteresowany rozpoczęciem przygody AP. Stąd też nie mogę znaleźć czegoś, co pomogłoby mi przenieść pasję na nowy poziom. Obecnie mam montaż HEQ5 pro, więc nie będzie problemów z dużymi telepami.
Moje obecne doświadczenie: lornetka, telep u kolegi na wakacjach, lunety do obserwowania przyrody.

Z moich analiz wynika, że najlepszymi rozwiązaniami są (budżet do 7kPLN):
1. Celestron C8 EdgeHD (ca. 6,5 kPLN)
2. Williams Optics APO 103/710 (6,3 kPLN +koszt szukacza)
3. Explore Scientific APO 127 fcd100 (10 kPLN co rozpieprza mój budżet i opóźnia inwestycję o kilka miesięcy)

Oczekiwania: współpraca z montażem, "łatwość" transportu samolotem, możliwość AP w przyszłości, możliwość dojrzenia ładnych gromad, łatwe pakowanie do samochodu.
Dobrze jakby miał visual-back na 2", ze względu na aparat który używam- Sony A7III.

Fajnie jakby ktoś miał doświadczenie na z APO100+ oraz EdgeHD- czy któryś bardziej przypasował? Dlaczego?
  • 18
@qmshallo: A jakie astrofoto Cie interesuje? Przy takiej ogniskowej możesz mieć problem z obiektami głębokiego nieba. Ja mam heq5 i więcej niz tego apo 100 bym na niego nie wieszał. Szkoda silników
@qmshallo: Pod 100mm APO to już EQ6 trzeba, żeby było lekko i przyjemnie fotografowc, choć znam gościa, który foci 100mm na HEQ5 i nie narzeka jakoś bardzo.
HEQ5 oczywiście musi być opakowany (Rowan belt mod), ze zmienionymi łożyskami i smarem.
Jeśli chodzi o wizual to niestety nie pomogę bo zaniechałem to na etapie newtona 150/750, na którym stawiałem pierwsze kroki w kierunku fotek z prowadzeniem.
@dantey: Dlaczego więcej niż 100 mm to błąd? Patrzyłem po specyfikacji i z zapasem powinien dźwignąć 127 mm.

@flamezz: całym szacunkiem ale wiele złego o nim słyszałem. Poza tym pytam o teleskop :)

@dantey: dziękuję, podobnie stoję murem za heq5.

@jgoluch: Nie wiem skąd to popychanie do zmiany montażu. Przecież taki Trevor z astrobackyard wieszał na heq5pro 100mm i większe apo bez problemów. Na pewno nie zamierzam zmienić
@qmshallo: To co piszą w specyfikacji trzeba traktować w przymrużeniem oka nawet do 60%.
Trevor astrobackyard jest fajnym gosciem ale niezbyt rzetelnym :) pokazuje tylko jedną strone medalu. Zawsze wypowiada sie pozytywnie ale nie pokazuje tego ile jest z tym problemów. Ja kupiłem swój setup nowy we wrześniu i do dziś nie nadaje sie do robienia zdjęć :)

Nie chodzi o to że wiecej niz 100mm jest błędem. Duzy sprzęt Ciężej
@dantey: dziękuję za szczegółową odpowiedź. Z luzami się liczę, kasowanie luzów to nie pierwszyzna dla mnie. Co do Twojego znajomego, to przykro mi. Rozumiem też że mogą być problemy. Co do tego, co trzeba do AP to ASIAir będzie dopiero którymś następnym krokiem. Na razie steruję montażem za pomocą Stellarium i EQmoda :)
@qmshallo: tyle że tych luzow się uniknąć na łożysku nie zawsze da. Ale to już Twój wybór. Dużo lepiej będzie jak ten budżet rozbijesz osobno na wizual i Astrofoto. Masz całkiem spory więc myślę że znajdziesz jedno i drugie łącznie w tej kwocie. Do wizuala sprawdzi się newton a do Astrofoto jakiś refraktor z ogniskowa do 600 mm.
Montaż fajny, sam go mam, ale nie piluj go takimi dużymi sprzętamo (
Można zmienić łożyska i zmienić mocowanie w celu wprowadzenia naprężenia wstępnego. Ale to generuje dodatkowe obroty toczenia. Coś za coś.

Nie chce Newtona, ze względu na jego gabaryty i pole widzenia. Wcześniej rozważałem teleskop Maksutova- Newtona ale rownież odstraszyły mnie gabaryty.

Rozważę podzielenie budżetu an dwa zestawy, dziękuję za radę :)
@qmshallo: Co chcesz fotografować? DS czy planety?
C8 będzie najlepszy do wizuala spośród tych trzech teleskopów, ale ogniskowa 2000 mm to całkowity hardkor do głębokiego nieba, mało kto fotografuje w takiej skali. Do fotografii planet idealny, ale będziesz musiał dokupić dedykowaną kamerkę.
Cześć Panie Barmanie, w zasadzie w fotografii będę dopiero stawiał drugie kroki. Dotychczas bawiłem się tylko obiektywami kitowymi a od niedawna sadzam je na na SW Sky Adventurer.

Chciałbym zacząć od planet ale tylko liznąć temat, a w przyszłości celować w DSy. Z Twojej wypowiedzi rozumiem ze do DSów C8 nie nadaje się ze względu na trudności wynikające z olbrzymiej ogniskowej? Czy takie problemy będą dotkliwe Nawet z redukcja 0,63x?

Wobec tego
@qmshallo: Przy redukcji 0.63 dalej bedzie 1200 to jest dobra ogniskowa do planetarek i bardzo małych galaktyk. Kolega namrab np swoje zdjęcia robi ogniskową 530. Czyli ponad dwa razy mniejszą. Problemem tak duzych ogniskowych jest właśnie skala zestawu. Im mniejsza tym cięzej zrobić dobre zdjęcia. Skala twojego zestawu to 1" na pixel, w takich skalach cięzko jest o fotografie długoczasową rzędu 5-30 min na klatke. Oczywiście gdy podepniesz i zaczniesz robić
@dantey: @namrab: Tak jeszcze z ciekawych funkcji celetrona z Edge jest możliwość wstawienia kamery/aparatu w miejsc zwierciadła wtórnego. Uzyskujesz wtedy dość jasny f/2 telep o ogniskowej 390 mm. Dlatego jestem na 90% już nań zdecydowany. Jeszcze poczytam trochę forów. Fajnie jakby znalazł się ktoś z dolnego śląska/ okolic Wałbrzycha z apo albo C8 żeby kuknąć przezeń i mieć jakieś odniesienie.

Mógłbyś zasugerować jeszcze jakieś ciekawe źródła gdzie można sprawdzać pokrycie
@qmshallo: na Twoim miejscu zrobiłbym post na Astropolis. Ja cała wiedzę czerpie głównie z tego forum lub sąsiednich jak forumastronomiczne. Tam są doświadczeni ludzie. Dużo ludzi robi z c8 zdjęcia tylko warto dobrać do niego dobry zbieracz fotonow a to wszystko kosztuje i wymaga doświadczenia często. Na AP wszystkiego się dowiesz bo ja już się złapałem jak jakaś strona pisała jedno a wyszło drugie.
@qmshallo: wiadomo ale tu jest dużo mniej ludzi którzy mają dużo doświadczenia. Namrab zdecydowanie to ma ja mam głównie z newtonem i refraktorami. Refraktor dla mnie jest bardzo wygodny podług dużego sprzętu. Ja sam swoje maleństwo potrafię 40 minut rozkładać :D

A co do pokrycia klatki przez sprzęt to nie wiem czy są strony, raczej tylko i wyłącznie opinie użytkownikow. No i z reguły pełna klatkę ciężko pokryć więc większość zakłada
Z tymi reflektorami RASA to nie wiem jak to jest, ze jedni je zachwycają a inni walczą miesiącami zanim zaczynać focić. Ciekawe skąd te rozbieżności, może z błędów producenta?

Jeżeli chodzi o ostrzenie przy jasnych układach optycznych trzeba pamiętać o wielu rzeczach, a w szczególności mechanicznym ustawieniu matrycy (a nie obudowy) do osi teleskopu, a nawet często poprawić osadzenie płytki PCB z matrycą w obudowie.

Tą ceną za korektor trochę mnie zbiłeś